Konec losovaček! Prezident podepsal zprůhlednění veřejných zakázek

Praha - Novelu zákona o veřejných zakázkách, která má omezit korupci při veřejných zakázkách a která například ruší nechvalně proslulé "losovačky", podepsal prezident Václav Klaus. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval Radim Ochvat z hradního tiskového odboru.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Zákon na konci ledna poslali k prezidentskému podpisu poslanci, kteří přehlasovali Senát a zákon tak zůstal v jejich původním znění.

Vítěz řízení bude muset předložit seznam všech subdodavatelů, kterým uhradil více než deset procent z ceny.

Změny prosazené v horní komoře sociálními demokraty obecně zakazovaly firmám s neprůhlednou vlastnickou strukturou, aby se o veřejné zakázky ucházely. Dodavatelé i subdodavatelé by podle senátorů ČSSD museli doložit svoji majetkovou strukturu, aby se předešlo zadávání zakázky takzvaně 'na míru'.

"V připomínkovém řízení je napsaný zákon o transparentnosti právnických osob, respektive obchodních korporací. A právě tento zákon řeší to, jak naložit s anonymními akciemi. Je tam i velmi komplexně řešena otázka rozkrytí vlastnické struktury u společností, které se budou hlásit do výběrových řízení. To, co je připraveno, psali experti a brzy to budete mít na svých lavicích," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který má přípravu zákona na starosti.

V normě tak bude například definitivní zákaz losování. Podle vlády by se tak již neměly nikdy opakovat podobné excesy, jako byla nechvalně známá 'karlovarská losovačka'.

"V zákoně je také nařízen panel expertů na velké zakázky, který bude velké zakázky hodnotit z hlediska férovosti a objektivnosti. Je tam také snížení limitu pro povinné vypsání veřejných zakázek na hranici jeden milion korun. To znamená, že všechny zakázky nad jeden milion korun musí být soutěženy veřejnou soutěží," vyjmenoval dříve předseda nejmenší koaliční strany Radek John.

Dodavatel bude muset také dát zadavateli seznam subdodavatelů, kteří dostali za subdodávky nejméně 10 procent z celkové ceny zakázky. U významných veřejných zakázek (nad 300 milionů korun) zpřísnili poslanci tuto hranici na pět procent.

Témata: Václav Klaus | zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 13:46 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 12:07 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama