Neposlušní studenti: Videonahrávkou vyzývají k odporu

Praha - Prosazované změny vysokoškolských zákonů mohou podle studentů omezit svobodu škol. Na negativní dopady, které mohou zákony na školství mít, má upozornit videoprohlášení, jež připravili vysokoškoláci i zástupci akademické obce, vysvětlili v pondělí zástupci Iniciativy za svobodné vysoké školy.

Přidejte svůj názor

371

"Vydali jsme zásadní prohlášení, které reaguje na současnou neutěšenou situaci. Podoba legislativních návrhů podle nás ohrožuje kvalitu i dostupnost výuky na českých vysokých školách,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Michal Uhl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a zástupce Iniciativy za svobodné vysoké školy.

Iniciativa se proto nyní snaží přilákat zájem veřejnosti o problematiku věcných záměrů zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům. Její nejnovější prohlášení, ve kterém vyzývají veřejnost, aby "zabránila znevolnění vysokých škol“ proto nevydala jako klasický tiskový dokument, ale ve spolupráci se studenty Filmové akademie muzických umění sestříhali videomanifest.

"Chtěli jsme naši iniciativu zpopularizovat a zviditelnit. Rozhodli jsme se proto nechat studenty jednotlivých škol a fakult, které nám vyslovily podporu, přečíst toto prohlášení a po větách ho potom sestříhat do videa,“ vysvětlil Uhl.

V prohlášení studenti i členové akademické obce upozorňují na nutnost zachovat samostatnost a svobodu vysokých škol, nezávislých na vnějších ekonomických a politických tlacích.

"Za svobodné považujeme vysoké školy tehdy, rozhoduje-li akademická obec s patřičným zastoupením studentů, vyučujících i vědeckých pracovníků o všech důležitých otázkách školy demokraticky a nezávisle na politických a ekonomických tlacích zvenku. Současná vláda prosazovanými změnami vysokoškolských zákonů tyto svobody zásadně ohrožuje,“ zní z videa, které jeho autoři umístí na sociální síť Facebook, stránku YouTube i na své vlastní internetové stránky.

"Vyzýváme proto nejen akademickou obec, ale i širokou veřejnost, aby nám pomohly znevolnění vysokých škol zabránit. Připojte se k protestům. Nebojujeme o své výhody, bráníme svobodu poznání a jeho uplatnění a tím svobodu společnosti jako takové,“ končí text prohlášení, kterému vyslovila podporu také řada osobností včetně biskupa Václava Malého nebo filozofa Tomáše Halíka.

Témata: Školství | studenti | reformy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama