Dobeš seznámí vládu se stavem OP VK

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) musí nesrovnalosti v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) do dubna vysvětlit nejen premiérovi Petru Nečasovi (ODS), ale především Evropské komisi. Vyplývá to z průběžné zprávy, kterou rezort školství vládě předloží na středečním jednání.

Přidejte svůj názor

Zpráva shrnuje informace o pokroku v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, a to k 31. prosinci loňského roku. Materiál obsahuje i informaci o výsledcích auditních šetření Evropské komise (EK).

Audit Evropská komise zahájila v říjnu loňského roku a trval necelé dva týdny. Auditoři se zaměřili na dvě oblasti, a to na hodnocení systému a ověřování certifikovaných výdajů pro vybrané příjemce. Podle zprávy ministerstva školství se jednalo zejména o kontrolu projektů provedených h v předchozích čtyřech letech. EK si pro své auditní šetření vybrala dvě oblasti, Středočeský a Ústecký kraj.

Kritiku si Česko ze strany EK vysloužilo zejména za nedostatečné nastavení pravidel pro kontroly projektů, za hodnocení projektů a zadávání veřejných zakázek.

EK se na základě svých prošetření rozhodla, že do té doby, než dojde k nápravě, pozastaví proplácení žádostí o platbu v celém OP VK. Právě duben je termín, kdy ministr Dobeš musí na výsledky auditu zareagovat. "Jakmile bude Komise ujištěna o uspokojivém řešení jednotlivých zjištění, refundaci souhrnných žádostí i certifikaci výdajů obnoví," ujišťuje ve zprávě ministr školství své kolegy.

Ministerstvo školství ve své zprávě uvádí, že v loňském roce pro zlepšení čerpání evropských dotací z OP VK navíc navýšilo i personální kapacity. A to zejména počet finančních manažerů, kteří mají zajistit plynulé zpracování monitorovacích zpráv a žádostí o platbu. "Dopad tohoto opatření se projevil zlepšeným čerpáním ve druhé polovině roku 2011 a zvýšením predikcí na následující roky," uvádí dále předloha.

V operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je pro roky 2007 až 2013 vyčleněno pro Českou republiku i s přispěním národních zdrojů ve výši 54,7 miliardy korun. Evropská komise do loňského května uznala Česku proplacení tří miliard, tedy méně než šesti procent celkové částky. Podle unijních pravidel ale můžou peníze do republiky putovat ještě dva roky po konci stávajícího programového období, tedy do roku 2015.

Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost se ministři Nečasova kabinetu věnovali už na svém lednovém jednání. O zařazení mimořádného bodu se zprávou o aktuální situaci programu tehdy požádal sám ministr Dobeš právě v reakci na kritiku z Bruselu.

Šéf rezortu školství se sám zavázal, že pokud se jeho ministerstvu nepodaří vyčerpat všechny evropské prostředky, rezignuje.

Témata: Dobeš, Josef
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama