ACTA = kyberfašismus! Křičí tisíce demonstrantů v Česku

Praha - Do ulic mnoha českých i světových měst v sobotu vyšli lidé nesouhlasící s dohodou ACTA. V Praze se protestující sešli ve 14 hodin na Staroměstském náměstí, jak Mediafax zjistil na místě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle odhadu policie se pochodu zúčastnila tisícovka lidí. "Protest probíhá v naprostém klidu, přesně podle původních předpokladů," uvedla pro Mediafax mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle jejích slov policisté na akci jen dohlížejí a usměrňují dopravu.

Účastníci protestu podepisovali na Staroměstském náměstí petici proti ratifikaci smlouvy ACTA, mísili se s turisty a později vyrazili na pochod směr Úřad vlády ČR. Někteří drželi transparenty s nápisy jako "ACTA = kyberfašismus" nebo "ACTA hrozí Vám i lidem v okolí". Konečným cílem demonstrantů je náměstí Jana Palacha, kam by měli dojít okolo 17. hodiny.

"Premiér Nečas řekl, že pozastavil ratifikaci, ale co to je. Že se o smlouvě ACTA teď chvilku jednat nebude nebo neprobíhá ratifikační proces. My si musíme uvědomit, že se teď neusnulo. Ta smlouva tady pořád je. Naším cílem je, aby od ní ČR ustoupila," zdůvodnil sobotní akci předseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

Demonstranti proti ACTA se sešli i na jiných místech České republiky. V jihomoravské metropoli Brně to bylo na náměstí Svobody, v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. a například v Jihlavě na Masarykově náměstí. V západních Čechách se protestuje v Karlových Varech, kde se sešlo na pět desítek lidí, na východní straně republiky zase v Ostravě na Masarykově náměstí.

Česká pirátská strana očekávala v celé republice dohromady účast desetitisíců lidí. "ACTA umožňuje firmám cenzurovat internet, vzbuzuje obavy týkající se mezinárodní přepravy generických léčiv, která by mohla zachraňovat životy, komplikuje zemědělcům přístup k osivu a ukrajuje občanům ústavní práva. Nejde jen o stahování filmů, ACTA se dotýká každého," uvedl Jakub Michálek, spoluautor analýzy dohody ACTA z České pirátské strany.

Piráti upozorňují také na protesty proti dohodě, které se rozhořely po celé Evropě. "Jenom v Polsku do ulic vyšlo až 30 tisíc lidí a přes 20 tisíc podepsalo petici," říká Mikuláš Ferjenčík, místopředseda strany. Celkově petici podepsalo podle pirátů přes více než dva miliony lidí, protesty by měly být v sobotu nejméně ve 139 městech ve více než 24 zemích.

Symbolem dohody ACTA je podle Pirátů chobotnice, která symbolizuje vliv korporací, které chtějí spoutat internet, občany a rozvojové země. Proto by také někteří z protestujících měli přijít v kostýmech symbolizujících tohoto hlavonožce.

Česká republika se k dohodě připojila, posléze však pozastavila ratifikaci. "Ratifikační proces bude pozastaven a znovu budeme celou věc analyzovat," prohlásil premiér Petr Nečas (ODS). Česko v podstatě zaujalo k dohodě stejný postoj jako sousední Polsko nebo Lotyšsko.

"Chci zdůraznit, že nikdy, ani omylem, nehrozily v České republice nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaká filtrace, to myslím nehrozilo ani na okamžik," zmínil premiér a dodal: "Na druhou stranu, my nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím, takže ratifikační proces této smlouvy bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám."

Dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky Obchodní dohoda proti padělatelství) podepsalo 22 států Evropské unie koncem ledna v Tokiu. Smlouva by měla ztížit podmínky pro obcházení patentů a jiných práv duševního vlastnictví, například pro stahování filmů nebo hudby z internetu.

Témata: Praha | acta | Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama