Topíte uhlím? Čeká vás revize kotle!

Praha - Greenpeace nesouhlasí se zněním zákona o ochraně ovzduší, který v pátek schválila Poslanecká sněmovna a doufá, že předlohu vrátí poslancům k opětovnému projednání Senát. Organizaci vadí, že poslanci začlenili do normy zrušení poplatků za vypouštění škodlivin, řekl za Greenpeace Jan Freidinger.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Já si myslím, že ten zákon je určitá změna k lepšímu, ale ty poplatky jsou jedním ze základních a nejúčinnějších nástrojů, jak znečištění omezovat a motivovat znečišťovatele, aby co nejrychleji zjednali nápravu. Z mého pohledu je tato varianta nedostatečná a budeme se snažit, aby alespoň v Senátu neprošel a vrátil se zpět do Poslanecké sněmovny," řekl Mediafaxu Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.

Předlohu Greenpeace podporovalo ve znění bez pozměňovacích návrhů. Změnu, která ruší povinnost firem platit za vypouštění škodlivin poplatky, proto organizace odmítá. Aby svůj názor dali členové Greenpeace poslancům najevo, před vchodem do sněmovny vítali zákonodárce se vzkazem "Smog zdarma?!".

"Škody na lidském zdraví a životním prostředí způsobené znečištěným ovzduším v České republice se odhadují na 150 miliard korun ročně, a je proto naprosto nehorázné, že vláda ustupuje tlaku velkých producentů škodlivin," okomentoval přijatý návrh Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

Princip "znečišťovatel platí" by se měl podle Zelených vztahovat na všechny. "Úlevy pro velké znečišťovatele jsou zcela nepřijatelné," dodal předseda.

Greenpeace tvrdí, že za prosazení změny ve sněmovně může průmyslové lobby ve spolupráci s poslanci za ODS. Právě kvůli nim se podle organizace zrušil mechanismus, který alespoň částečně kompenzoval škody způsobené průmyslovými podniky. Poplatky za znečištění, které průmyslové podniky hradí od roku 1991, jsou přitom v České republice podle Greenpeace zcela nedostatečné a pohybují se v řádu promile až jednotek procent ze skutečných nákladů na odstranění ekologických škod.

Poslanci prý svým hlasováním přenesli odpovědnost za škody z jejich původců – majitelů velkých hutí, uhelných elektráren, cementáren apod. – na daňové poplatníky. Stovky milionů korun z poplatků navíc prý budou chybět ve Státním fondu životního prostředí, který je využívá na ekologické projekty, například čističky odpadních vod.

Lidi, kteří doma topí uhlím, čeká nová povinnost. Od roku 2016 budou muset pravidelně platit za revizi kotlů. Zastaralý kotel budou muset vyměnit.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama