John: V kauze MUS pochybili ministři TOP 09 a ODS

Praha - Ministerstva zahraničí, spravedlnosti a financí v minulosti postupovala v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) podezřele a chybně poskytovala dokumenty, prohlásil v pátek šéf Věcí veřejných Radek John. Výsledkem podle něj je škoda, která České republice v kauze vznikla.

Přidejte svůj názor

Radek John

"Členové vlády velmi dlouho jednají o tom, kdo má odpovědnost za to, že se Česká republika nepřipojila k žádosti Švýcarů a k trestnímu řízení, kde mohla získat několik miliard korun," prohlásil předseda John. "V situaci, kdy škrtáme a ministr financí bere lidem z kapes korunku po korunce, je zcela absurdní, jak dlouho to trvalo a jak selhala důležitá ministerstva," dodal.

Věci veřejné proto podle Johna podnikly vlastní šetření v celé kauze, aby ukázaly, kdo v ní nejvíce pochybil.

"Mediálně se totiž celá kauze dnes hraje, jakoby v ní bylo jen vrchní státní zastupitelství a veřejnost je falešně uklidněna, že viníci budou potrestáni kárnou žalobou," vysvětlil John.

VV podle něj mají podezření, že ministři zahraničních věcí a spravedlnosti v polovině roku 2010 významně pochybili, když neinformovali věcně příslušné ministerstvo financí, že nás Švýcaři vyzývají k uplatnění požadavku na náhradu škody: "Namísto toho obě ministerstva zcela chybně postoupila celou věc nepříslušnému státnímu orgánu, čímž způsobila téměř půlroční prodlení v komunikaci se švýcarskou stranou v situaci, kdy nám pak chyběl každý den."

John v pátek zároveň tvrdil, že svou vinu na kauze nese i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten měl svou nečinností promeškat lhůtu, v níž mohla Česká republika řádně přihlásit své nároky na náhradu škody a to i "přes dostatečně detailní informace poskytnuté švýcarskými orgány činnými v trestním řízení".

"Ministr financí svou prokazatelnou pasivitou významně zhoršil procesní postavení České republiky a snížil její šance na uplatnění náhrady škody v probíhajícím trestním řízení, bude-li vznik škody našemu státu v soudním řízení prokázán," prohlásil dále John.

V celé kauze již také bylo před časem podané trestní oznámení a Věci veřejné věří, že ji řádně prošetří orgány činné v trestním řízení.

"Samozřejmě je třeba počkat na výsledek jednání ve Švýcarsku a na výsledek soudního procesu. Nicméně považujeme za velmi podezřelé konání řady ministerstev, která zcela chybně poskytovala dokumenty a výsledkem je, že České republice vznikla nemalá škoda," uzavřel předseda VV John.

Loni v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Šestice stíhaných Čechů ale obvinění označila jako vykonstruované. Jsou prý připraveni doložit, že zablokované peníze nepocházejí z majetku státu ani MUS.

Švýcarští vyšetřovatelé zablokovali přes 12 miliard korun, jež ve švýcarských bankách zadržela policie kvůli praní špinavých peněz při privatizaci českých dolů. MUS byla zprivatizována svým managementem koncem devadesátých let. Existuje podezření, že manažeři firmy v roce 1998 společnost ovládli prostřednictvím peněz, které předtím nezákonně odčerpali přímo ze samotné MUS.

Kvůli průtahům, které nyní vyšetřuje i policie, český stát zareagoval pozdě a na konci loňského roku švýcarské úřady odmítly prominout lhůty pro účast v řízení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama