Ješitný Sobotka: Hlavně my jsme se zasloužili o přímou volbu prezidenta

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) by se měl omluvit sociálním demokratům za své výroky o tom, že chtějí zabránit přímé volbě prezidenta, uvedl ve čtvrtek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že přímá volba prošla díky senátorům z jeho strany. Zároveň vyzval vládu k urychlené přípravě prováděcího zákona.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka

"Jak jistě víte, Senát včera schválil návrh, který zavádí přímou volbu prezidenta. Rád bych poděkoval zejména sociálnědemokratickým senátorům a zároveň požádal předsedu vlády Petra Nečase, aby se omluvil za svoje předcházející výroky, že cílem ČSSD je zabránit přímé volbě," prohlásil na tiskové konferenci Sobotka.

Podle něj středeční hlasování v horní komoře parlamentu ukázalo, jaká ze stran ve skutečnosti o přímou volbu hlavy státu stála. Pro hlasovalo 36 senátorů ČSSD a proti žádný. U ODS byl poměr 11 ku 10.

Sobotka zároveň vyzval vládu, aby co možná nejrychleji předložila návrh prováděcího zákona k přímé volbě.

"Pro nás je strašně důležité, aby volba prezidenta byla soubojem osobností, jejich politických příběhů a programů. Není možné, aby šlo pouze o souboj peněženek jejich sponzorů. Budeme proto chtít, aby byl stanoven limit na přímou volbu. Výdaje na celostátní prezidentskou kampaň by měly být maximálně ve výši 15 milionů korun," vypočetl šéf ČSSD.

Všichni kandidáti by podle představ sociální demokracie také měli předložit vyúčtování kampaně.

"My jsme už od roku 1992 usilovali o to, aby se do našeho právního systému dostala přímá volba prezidenta republiky. Stejně neúnavně budeme usilovat o zavedení celostátního referenda a majetkových přiznání," uzavřel Sobotka.

Kandidáty na prezidenta republiky mohou podle schválené novely navrhovat Češi starší 18 let peticí s nejméně 50 tisíci podpisy, skupina nejméně 20 poslanců nebo skupina nejméně 10 senátorů. Právo volit má mít každý občan ČR, který dosáhl 18 let.

Přímo by měli lidé volit už nástupce Václava Klause, kterému druhé a zároveň poslední funkční období na Pražském hradě skončí v březnu 2013.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama