Nový systém sociálních dávek možná brzy stopneme, potvrdil ÚOHS

Praha - Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodne o předběžném opatření v zakázce na nový systém sociálních dávek v nejbližší době. V reakci na podnět KDU-ČSL zaměřený proti postupu jeho výběru to agentuře Mediafax ve čtvrtek sdělil předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační fotografie

Podnět antimonopolnímu úřadu podal místopředseda lidovců Jan Bartošek a žádá v něm okamžité pozastavení proplácení zakázky za nový systém ze strany ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Jeho návrh směřuje proti uzavření smlouvy bez zadávacího řízení v režimu zákona o veřejných zakázkách.

"Podnět jsme přijali v úterý a zabýváme se jím. V tuto chvíli vyzýváme účastníky řízení k jejich vyjádření. O předběžném opatření rozhodneme v nejbližší době, jak dopadne celé správní řízení, nejsem schopný odhadnout," uvedl Rafaj pro Mediafax.

KDU-ČSL připomněla uzavření rámcové smlouvy z roku 2008 mezi Českou republikou a firmou Fujitsu Siemens Computers na poskytování licencí k produktům společnosti Microsoft.

"Na základě této rámcové smlouvy byla 15. 7. 2011 uzavřena prováděcí smlouva s řadou utajovaných dodatků. Na jejich základě pak Fujitsu v rozporu s předmětem rámcové smlouvy vytvořila prostřednictvím subdodavatelů softwarové aplikace, které nejsou licencemi k produktům Microsoft," uvedli lidovci. Podle nich jde například o umístění dat a softwarových aplikací v privátních datových centrech (takzvaném cloudu) a o poskytování přístupu k těmto aplikacím a datům.

"Není potřebné být specialistou v oblasti informatiky, abychom pochopili, že aplikace a služby cloud, poskytované externími firmami ve svých datových centrech, nejsou licencemi k produktům Microsoft," zmínil Bartošek a dodal: "Vedení ministerstva obešlo zákon o veřejných zakázkách, neboť nezadalo tyto zakázky v řádných zadávacích řízeních."

Sociální dávky můžou být podle Bartoška bez problémů vypláceny podle starého systému, díky kterému navíc lidé dostanou peníze včas.

Lidovcům s jejich podáním pomohl právník Ondřej Závodský, který v loňském roce získal cenu Nadačního fondu proti korupci.

Kvůli možnému personálnímu propojení ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) i jeho 1. náměstka Vladimíra Šišky s firmami, které se na novém systému podílely, zvažuje KDU-ČSL také podání trestního oznámení. Drábek i Šiška ale už dříve odmítli, že by byli ve střetu zájmů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 13:46 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 12:07 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama