Opozice se vzteká: Jsme čtvrtí nejhorší ze všech zemí EU

Praha - Poslanecká sněmovna ve čtvrtek 81 hlasy koaličních poslanců odmítla schválit program mimořádné schůze, která se měla zabývat informací předsedy vlády Petra Nečase (ODS) o kritické situaci při čerpání prostředků z fondů Evropské unie. Schůzi požadovali sociální demokraté a podporovali komunisté.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka

Ještě před hlasováním o případném schválení programu mimořádné schůze však mohli vystoupit členové sněmovny s přednostním právem. Toho využil především šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Sociální demokraté jsou znepokojeni nedostatečným stavem čerpání z fondů. V současné době je Česká republika čtvrtá nejhorší ze všech 27 členských zemí EU. To je velmi smutná vizitka současné vlády," prohlásil na začátku svého čtvrtečního vystoupení právě Sobotka.

Podle něj sociální demokraté před svoláním schůze vyčerpali již všechny nástroje, kterými mohli v parlamentu upozornit na dlouhotrvající problémy v čerpání z fondů EU.

"Pro programové období let 2007 až 2013 má Česká republika alokováno 789 miliard korun. Je to jeden z největších objemů na hlavu mezi novými členskými státy a vyjednala ho ještě koaliční vláda vedená sociální demokracií," prohlásil dále Sobotka a pokračoval: "Certifikované výdaje jsou ale pouze necelých 18 procent z celé alokace (cca 138 miliard korun). Přitom už za sebou máme pět ze sedmi let toho období."

Předseda nejsilnější opoziční strany uvedl, že nejproblémovějšími jsou z hlediska čerpání operační programy Doprava, Životní prostředí, Vzdělání pro konkurenceschopnost a regionální operační program Severozápad.

"To jsou čtyři kritická místa. Ještě je ale čas reagovat, ještě jsme definitivně nepřišli o všechny finanční prostředky. My se ale bojíme, že se to stane. Vláda by měla převést peníze z operačních programů, které mají problémy, do programů, které čerpají dobře," přiblížil Sobotka recept ČSSD.

K tomuto kroku by pak vláda měla přistoupit nejpozději do konce letošního roku, sociální demokraté také navrhují urychlit frekvenci výzev, intenzivně proškolovat žadatele či aktivně vyhledávat projekty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama