Zelení dělají zle! Žádají regulaci dopravy

Praha - Špatná kvalita ovzduší komplikuje život obyvatelům několika městských částí metropole, ale také i v největších městech Středočeského kraje. Vyplývá to ze čtvrtečního měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která úřad zveřejňuje na svém webu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Nejhorší situace je v tradičně v Praze 10, kde automatizovaná stanice hlásí hodnotu 120 mikrogramů na metr krychlový, což přesahuje hranici množství poletavého prachu v ovzduší více než dvojnásobně. V Legerově ulici na Praze 2 je situace také vážná. Množství polétavého prachu se tam dostalo na 105 mikrogramů na metr krychlový. Lidé by se měli připravit, že se jim může hůře dýchat v Praze 5 na Smíchově. V ranních hodinách se dostaly na hodnotu přes 103 mikrogramů na metr krychlový. Velmi špatný vzduch je také na Praze 1, a to v okolí náměstí Republiky. Tam hlásí stanice 94 mikrogramů na metr krychlový. Situace je také znepokojivá v Libuši v Praze 4. Stanice zde hlásí více než 99 mikrogramů na metr krychlový. I v ostatních částech Prahy se hladina poletavého prachů blíží hranici 100 mikrogramů.

Lépe na to nejsou ani největší města Středočeského kraje. Tam se od středečního odpoledne smogová situace také zhoršila. Potíže s dýcháním by mohli mít obyvatelé Berouna, Kladna a také Příbrami. V Příbrami je situace nejhorší. Automatizovaná stanice hlásí hodnotu polétavého prachu 121 mikrogramů na metr krychlový. Zlepšení situace hlásí pouze z Mladé Boleslavi.

Hranice, kterou by koncentrace polétavého prachu neměla překročit, činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Pokud měřící stanice zaznamená hodnoty nad 150 mikrogramů, vyhlašuje se takzvaný stav regulace. V takovém případě už se omezuje automobilová doprava i provoz továren tak, aby se kvalita ovzduší dále nezhoršovala.

Smogová situace v Praze a ve Středních Čechách znepokojuje Stranu zelených. "Pražští zelení opakovaně vyzývají vedení magistrátu, aby přikročilo k okamžitému řešení katastrofálního stavu pražského ovzduší. V situaci, jaká je čtvrtek, je třeba omezit vjezd osobních automobilů do města a regulovat nákladní dopravu jen na nejnutnější zásobování," kritizuje magistrát bývalý radní pro životní prostředí za Stranu zelených a zastupitel ve znečištěné Praze 4 Petr Štěpánek. Podle Štěpánka lze hlavnímu městu republiky pomoci jednoduchými pravidly. "Situaci by mohlo zlepšit například zavedení nízkoemisní zóny regulující vjezd 'špinavých aut', razantní podpora veřejné dopravy včetně železnice nebo vysadit více stromů v ulicích i krajině, " dodává předseda pražských zelených Petr Štěpánek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 20:53 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama