Nečas a program K9: Sociální dávky, fiskální smlouva, čerpání dotací

Praha - Očekávaná schůzka špiček koaličních stran (K9) ještě nemá pevně ukotvený termín. Na dotaz agentury Mediafax to ve středu prohlásil premiér Petr Nečas (ODS), podle kterého by navíc agendu K9 neměl tvořit jen kritizovaný přechod na nový systém výplaty sociálních dávek.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas

"Co se týče K9, termín bude ještě upřesněný podle časových dispozic jednotlivých aktérů. A protože tam budeme zřejmě vnášet více témat, nemá cenu se scházet kvůli jednomu dílčímu tématu. Navíc tady nehrozí nebezpečí z prodlení," řekl Nečas Mediafaxu.

Po jednání koaličních špiček kvůli problémům s výplatou sociálních dávek začala volat před týdnem jako první Nečasova ODS. O víkendu se k ní přidaly i Věci veřejné. Za přechod na nový systém, jehož problematický start museli úředníci v lednu dohánět přesčasy a prací o víkendech, stojí ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho šéf Jaromír Drábek (TOP 09) novinku hájí, všechny dávky v zákonných lhůtách podle něj dostala drtivá většina příjemců.

Koalice řeší ale i dva další výrazné problémy. Prvním z nich je postoj České republiky k nové mezivládní smlouvě o fiskální unii. Premiér Petr Nečas (ODS) se k jejímu textu za Česko minulý týden v Bruselu odmítl připojit. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) kvůli tomu pohrozil odchodem své strany z vlády, mezi ním a premiérem navíc proběhla ostrá mediální roztržka. Její aktéři svůj spor začali urovnávat až na úterní společné schůzce.

"Další jednání kolem fiskálního paktu budou probíhat v následujících týdnech. Je to poměrně logické. Mimo jiné budou probíhat na evropské úrovni, protože nadále běží některé nejasnosti ohledně interpretace některých článků této smlouvy. Takže považovat to znění za úplně totálně definitivní, je hodně předčasné," řekl Mediafaxu Nečas. "Mimo jiné i tato skutečnost potvrzuje správnost obezřetného postupu, kterým postupovala Česká republika na Evropské radě," dodal premiér.

Vládní strany se dále přou o schopnost ministra školství Josefa Dobeše (VV) čerpat peníze z unijních fondů. Brusel Dobešovi už odmítl proplatit dva projekty za 1,2 miliardy korun a může mu zastavit čerpání celého operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Česko by v něm přitom mohlo vyčerpat až 53 miliard korun. Dobeš tvrdí, že je problémy schopný zvládnout a že do začátku dubna bude vše v pořádku. Stejný termín hájení dostal i od Nečase, TOP 09 je ale k šéfovi rezortu školství kritičtější.

Koalice bude termín pro společnou schůzku hledat v nejbližší době jen těžko. Předseda vlády je v pátek na pracovní cestě v Německu. Ministr zahraničí je pak pracovně v cizině celý následující týden. Nejdřív ho čekají jednání v Římě, potom přijdou další v Madridu.

Témata: Nečas, Petr | koalice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama