Hádka v Senátu: Lidi nezvolí kašpara! Jak dopadne přímá volba prezidenta?

Praha - Už několik hodin trvá středeční debata senátorů k novele ústavy, která zavádí přímou volbu prezidenta. Přestože zákonodárci převážně velkých stran avizovali, že předlohu podpoří, střídají se neustále u řečnického pultíku a přesvědčují se o výhodách a nevýhodách prezidenta voleného lidmi.

Přidejte svůj názor

371

Senátoři se snaží dospět k hlasování o přímé volbě už od 15.30 a stále bez úspěchu. Řadu řečníků, výhradně z řad ČSSD, vyprovokoval už svým úvodním vystoupení k ústavní změně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Konkrétně zapochyboval, že může Senát vrátit sněmovně předkládanou ústavní novelu s pozměňovacími návrhy. Ty byly přitom k přímé volbě načtené senátním ústavně-právním výborem. Podle Pospíšila se na tom ale neshodnou přední ústavní právníci.

Zároveň si ministr rýpnul do senátorů, když zmínil jeden z pozměňovacích návrhů měnící způsob výběru členů bankovní rady ČNB. Stejnou změnu už totiž poslanci ve sněmovně odmítli.

"Je otázkou, jestli v případě, kdy se tento návrh změny ústavy vrátí do sněmovny s pozměňovacím návrhem, který předtím byl zamítnut poslanci, jestli toto není elegantní pokus, jak tuto změnu ústavy spíše jaksi sprovodit ze světa, než jí dát zelenou," uvedl Pospíšil.

Senátorka Soňa Paukrtová (nez.) na to řekla, že považuje za zvláštní, pokud může schvalovat Senát pozměňovací návrhy ke klasickým legislativním normám, ale ústavní zákony by měnit nemohl. Přitom, aby změna ústava platila, musí se na stejném textu shodnout horní i dolní komora. "Ale to je můj názor a jistě ústavní právníci na to mohou mít názor jiný," uvedla.

Členka ústavně-právního výboru připomenula, že se už několikrát poslanci zabývali senátními pozměňovacími návrhy ústavních zákonů a ani jednou s tím neměl nikdo problém.

Pospíšilovo vystoupení pak označil za možnou provokaci a snahu naštvat horní komoru senátor ČSSD Jiří Dienstbier. "Protože přijít sem a říct senátorům, že buď vezmou to, co jim poslala Poslanecká sněmovna, nebo že holt mají smůlu, že nemají právo diskutovat o předloženém zákonu, že nemají právo přijmout pozměňovací návrhy a s pozměňovacími návrhy zákon poslat do Poslanecké sněmovny, tak to si myslím, že na půdě Senátu nemůže nikdo vyslovit, aniž by si byl vědom, že tím vyvolá velmi značnou nevoli," prohlásil.

Pro úpravu přímé volbě schválenou sněmovnou se vyslovila zejména senátorka Jiřina Rippelová (ČSSD), která stojí za předloženými pozměňovacími návrhy. V případě, že bychom návrh ústavního zákona vrátili, tak bude na poslancích, jak a kdy se vráceným návrhem budou zabývat. A vzhledem k tomu, že není zatím předložen prováděcí zákon, bez kterého přímá volba prezidenta nemůže být realizována, tak je podle mého názoru na poslancích, aby změny projednali a novela ústavy mohla platit, protože když se chce, tak to jde," konstatovala.

Za nelogický a riskantní zásah do ústavy označil přímou volbu prezidenta místopředseda Senátu Petr Pithart (nez.). "Jako kdyby v Orloji někdo vyměnil pár ozubených koleček za jiná, a už se vůbec nestaral o to, co ta změna udělá s celým strojem. Orloj možná nějak půjde, ale svou základní funkci, kvůli níž byl postaven, totiž hlídat přesný čas, ústavnost, už plnit nebude," kritizoval předlohu.

Témata: senát | prezident čr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama