Klaus: Senát chyboval, Sváček by byl kvalitní ústavní soudce

Lány, Praha - Česko přišlo zamítavým postojem Senátu o možnost mít kvalitního ústavního soudce, uvedl ve středu prezident Václav Klaus. Senátoři předtím těsnou většinou odmítli podpořit jmenování předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka, prezidentova kandidáta, ústavním soudcem.

Přidejte svůj názor

371

Reakci hlavy státu zprostředkoval agentuře Mediafax prezidentův mluvčí Radim Ochvat.
 
Pro Sváčka hlasovalo v tajné volbě 38 senátorů, 41 zákonodárců bylo proti.
 
Šéf pražského městského soudu se ve své řeči senátory snažil přesvědčit, že není "prezidentovým koněm". Připomenul svůj spor s Klausem kvůli soudním čekatelům mezi roky 2004 a 2005.
 
Senátoři se od Sváčka také dozvěděli, že u soudce jsou někdy důležitější "zkušenosti než znalost paragrafů". Popsal zároveň to, co trápí současný soudní systém. "Chtěli bychom, aby každý občan, který podá civilní žalobu v Ústí nad Labem a pak tu samou žalobu v Českých Budějovicích, dopadl stejně. To se ale nedaří," prohlásil.
 
Předseda Městského soudu v Praze se pozastavil také u aktuálního tématu vysokých odměn vymahačských firem a advokátů. Senátorům řekl, že nepovažuje za správné, když se hříšníkům nezaplacená pokuta 500 korun transformuje díky vymahačům a právníkům na 30tisícový závazek. "Bylo by dobré, aby zákonodárci tuto oblast nějakým způsobem upravili," poznamenal soudce.
 
Ještě před samotnou volbou probíral Sváčkovu nominací senátní ústavně-právní výbor a výbor pro lidská práva. Ani jeden jeho jmenování ústavním soudcem plénu Senátu nedoporučil.
 
Nyní musí prezident Václav Klaus najít nového kandidáta.
 
Předseda Městského soudu v Praze Sváček měl nahradit mezi ústavními soudci jejich místopředsedkyni Elišku Wagnerovou, které končí v březnu mandát. Každý z ústavních soudců jej má totiž desetiletý. Do funkce ho vždy jmenuje prezident na základě souhlasu Senátu.

Témata: Václav Klaus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama