Zimola na Nečase: Neprivatizujte Budvar, neodvolávejte ředitele!

České Budějovice - V dopise, který hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) odeslal premiéru Nečasovi, vyzývá vládu k zastavení privatizačních snah a ke stabilizaci situace. Dopis hejtman napsal v pondělí, ve středu jej premiérovi odeslal, řekla agentuře Mediafax mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Přidejte svůj názor

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD)

Jiří Zimola je jako člen dozorčí rady Budvaru i jako hejtman Jihočeského kraje, na jehož území se významný a stále ještě prosperující státní podnik nachází, děním v pivovaru Budvar zneklidněn.
 
"Neskrývám své znepokojení nad formou nenadálé tak zvané ministerské kontroly, kontroly bez zákonem stanoveným vymezením rozsahu, která byla příčinou následných spekulací o možném odvolání současného ředitele Jiřího Bočka. Rozhodně nezpochybňuji právo státu, potažmo ministerstva zemědělství, formou kontroly dozorovat chod ve významném, státem vlastněném podniku, nicméně tato kontrola by jako každá jiná měla splňovat jisté náležitosti a proto události posledních dnů v Budvaru nelze vnímat jako krok věcný, ale naopak jako silně negativní signál, jímž dochází k významnému poškozování jména společnosti," stojí v hejtmanově dopise.
 
Budvar zaměstnává stovky lidí v kraji a další tisíce jsou na něj navázány v dalších dodavatelských odvětvích. "Podnik dlouhodobě dosahuje vynikajících ekonomických výsledků. Budvar je pro Jihočeský kraj a České Budějovice, ale vlastně pro celou Českou republiku jedním z klíčových podniků. Proto jakékoli kroky, které ohrožují jeho budoucnost a přeneseně i budoucnost lidí v něm a pro něj pracující, jsou pro vedení Jihočeského kraje zcela nepřijatelné a je naší povinností udělat vše, co ze svých pozic můžeme, abychom podobnému scénáři zabránili," uvádí dále hejtman.
 
Zimola chce po premiérovi vlády jasnou o odpověď na dotaz, zda vláda pod jeho vedením připravuje transformaci či dokonce prodej národního podniku Budvar.

"Chci se Vás zeptat, zda současné, ministrem zemědělství Bendlem činěné kroky, spočívající v přípravě na odvolání ředitele pivovaru Bočka, schvalujete a zda si uvědomujete, jaké nenapravitelné škody může změna ve vedení podniku českému státu přinést. Vyzývám Vás, abyste zastavil všechny tyto nebezpečné tendence a abyste se tak osobně zasadil o stabilizaci situace v národním podniku Budvar. Sděluji Vám současně, že jsem inicioval přípravu návrhu zákona, který by měl zakázat Budvar privatizovat. Uvědomuji si přitom, že s ohledem na všechny souvislosti, se takový zákon může ve své podstatě stát věcně neúčinným. Vím, že si to uvědomujete i Vy a tím razantněji se postavíte za okamžité ukončení nepřípustných turbulencí v kauze Budvar," uzavírá dopis Zimola.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama