Billboardy musejí z dálnic pryč, rozhodli poslanci

Praha - Poslanci ve středu 111 hlasy schválili novelu zákona o pozemních komunikacích, která má omezit billboardy u silnic a dálnic. Novela počítá s tím, že současné reklamní poutače zůstanou maximálně po dobu pěti let, v budoucnu budou moci povolení získat jen provozovatelé restaurací či benzinových pump.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Norma dále umožňuje zavedení slev na mýtném a zajišťuje, aby pro placení mýtného po celé Evropě stačila pouze jedna 'krabička'. To má řidičům uspořit čas i peníze.

Zřejmě nejdůležitější změnou je však omezení reklamních ploch. Reklama by od všech komunikací v České republice měla podle zákona zmizet do pěti let. V budoucnu by navíc mohla být pouze na provozovny, které jsou do 200 metrů mimo souvisle zastavěné území. To se v podstatě týká motelů, restaurací či benzinových pump.

"I pro umísťování takovýchto reklamních zařízení se však navrhuje zachovat dosavadní poměrně přísný povolovací režim, aby nedošlo k nadměrnému narušení bezpečnosti silničního provozu, a zároveň zachovat časové omezení vydávaného povolení (pět let), aby bylo možné zařízení po určité době revidovat a zohlednit například změny v intenzitě provozu či v stavebně technickém provedení souvisejícího úseku pozemní komunikace," uvádí ministerstvo dopravy, které novelu předkládá.

Úprava vymístění billboardů platí pro všechny komunikace v zemi, poslanci totiž nepřijali pozměňovací návrh hospodářského výboru. Ten vymístění upravoval pouze u dálnic a silnic I. tříd.

O návrhu se vedla poměrně rozsáhlá debata. Podle některých poslanců návrh reklamní poutače ve skutečnosti neomezuje, jiní zase tvrdili, že jejich kolegy ovlivňuje reklamní lobby.

"Dnešní hlasování napříč stranami nebude ničím jiným než hlasováním dobře saturované reklamní lobby. Podobně jako u hlasování o hazardu. Dávejte dobrý pozor, jak kdo bude hlasovat," upozornil například šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by měly billboardy od komunikací zmizet také proto, že hyzdí krajinu: "Když jedete přes Vysočinu, kde krajina je naprosto nádherná, a na každých 50 metrech máte jeden odporný hyzdící plakát, tak je to skoro ostuda. Prostě to odstraňme, ta krajina, ta země si to taky zaslouží, abychom ji nehyzdili."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama