Sněmovna odsouhlasila používání přívěsných vozíků za koly

Praha - Návrh poslanců Jany Kaslové a Václava Cempírka (oba TOP 09), který umožňuje používat na silnicích přívěsné vozíky za kola, ve středu schválila sněmovna ve třetím čtení. Dosud je legální pouze prodej cyklovozíků, nikoliv jejich používání.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Novela se týká přepravy osob, respektive dětí, na cyklovozících. "Rodiče, kteří chtějí se svými dětmi trávit čas aktivně projížďkou na kole, čelí omezení. Třináct tisíc Čechů koupilo přívěsný vozík. Zatímco prodej vozíků je legální, jejich používání nikoliv. Nejen na silnicích, ale i na cyklostezkách," uvedla již dříve předkladatelka Kaslová a dodala: "Zatímco česká města cyklistiku podporují, silniční zákon ji komplikuje. Cyklisté v Německu, zemích Beneluxu, Estonsku, Finsku, Švédsku vyrážejí se svými dětmi v cyklistických vozících běžně."

V současnosti neexistuje zákon, který by se přívěsnými vozíky za kola zabýval. Jejich používáním se tak občané dopouští přestupků.

"Přívěsný vozík za kolo je pro děti bezpečnější než běžné používání cyklosedačky. V přívěsném vozíku je dítě chráněno pevným rámem a bezpečnostními prvky, jako jsou např. bezpečnostní pásy, polstrování v oblasti zad nebo ochranná opěrka kolem hlavy," argumentovali předkladatelé.

Poslanci přijali k normě také pozměňovací návrh poslance Václava Cempírka (TOP 09), který šíři vozíku stanovuje na maximálně 90 centimetrů. Vozík by měl být ve své zadní části vybaven dvěma odrazkami netrojúhelníkovitého tvaru. "Jsou-li v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 x 300mm vztyčeným ve výšce 1200 až 1600 milimetrů nad úrovní vozovky," dodává materiál.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama