Muži budou moci popřít otcovství až do tří let věku dítěte

Praha - Lhůta na popření otcovství se výrazně prodlouží, počítá s tím novela zákona o rodině, kterou v úterý schválila sněmovna v původním sněmovním znění. Podle navrhované změny by otec mohl biologické otcovství zpochybnit až do tří let věku dítěte místo současných šesti měsíců.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Zákon už se v dolní komoře už projednával, obsahoval však také část, která žádala posílení institutu střídavé péče, což se nelíbilo části poslanců a zákon tak neprošel. Poslanec Pavel Staněk (ODS) tak z normy spornou část o střídavé péči odstranil a sněmovně znovu předložil pouze návrh na prodloužení lhůty otcovství.

"S touto částí nikdo problém neměl, takže jsem – lidově řečeno – vypreparoval tu střídavou péči a předkládám znovu návrh na prodloužení té lhůty. To je třeba už proto, že by mohla nastat situace, kdy by od ledna byla otázka popření otcovství nebyla právně zakotvená," řekl už dříve Mediafaxu Pavel Staněk.

Současnou právní úpravu totiž k lednu příštího roku zrušil Ústavní soud. Podle toho jed totiž současné vymezení lhůty příliš krátké na to, aby měl otec dítěte schopen zjistit všechny potřebné skutečnosti. Se zachováním lhůty zákon počítá i nadále, prodlužuje ji však na tři roky.

Od ledna je popření biologického otcovství pro muže v Česku výrazně snazší. Přestala totiž platit omezení, do kdy musí zpochybnit otcovství dítěte v manželství, dosavadní půlroční lhůtu totiž zrušil Ústavní soud v polovině roku 2010 s tím, že je taková doba pro otce krátká na to, aby byl schopen zjistit všechny potřebné skutečnosti, čímž dochází k porušování jeho práv.

Zákon má tak napravit současný stav, kdy mohou muži popřít otcovství i desítky let po narození potomka. Reálně totiž hrozí, že soudy zavalí žaloby podezíravých mužů.

Krizovému stavu má proto zabránit změna zákona o rodině, podle které bude moci muž zpochybnit své biologické otcovství až do tří let věku dítěte.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš šéfem protikorupční rady? Hamáček s tím problém nemá, odpálkoval…

18.07.2018 19:12 Praha - Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO) se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje…

Vondráček jednal v Kongresu USA. Chce zlepšit vztahy po vzoru Havla a…

18.07.2018 18:47 Washington - Předseda české Sněmovny Radek Vondráček se dnes v rámci oficiální návštěvy USA setkal…

Kubera označil omluvenou senátorku jen číslem. Zabojoval tak proti GDPR

18.07.2018 18:06 Praha - Jaroslav Kubera (ODS) dnes předsedal schůzi Senátu. Záměrně nejmenoval omluvenou senátorku,…

Hamáček telefonoval Seehoferovi. Změní se režim na česko-německé hranici?

18.07.2018 17:51 Praha - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes telefonoval svému německému protějšku Horstu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama