Nespravedlnost u pozemkových restitucí vyřešena!

Praha - Nespravedlnost při aplikaci takzvané restituční tečky u pozemků, které lidé získali od osob blízkých, odstraní novela poslanců Michala Doktora (ODS), Pavola Lukši (TOP 09) a Karolíny Peake (VV). Poslanecká sněmovna v úterý poslechla Senát a předlohu schválila i se změnami z horní komory.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle platné legislativy měly být náhrady za pozemky získané v restitucích vypořádané do konce roku 2005. Ústavní soud svým rozhodnutím sice stanovil, že tato restituční tečka se nevztahuje na původní oprávněné osoby a jejich dědice. V praxi se tímto nálezem ale ne všechny soudy řídily, a tak se trojice koaličních poslanců rozhodla ho uzákonit.

Kromě technického uvedení soudního nálezu do paragrafové podoby si zákonodárci vytkli ještě další cíl. Tím má být "napravení zjevné nespravedlnosti aplikace restituční tečky dopadající na postupníky nároků na vydání náhradních pozemků, kteří tyto nároky získali od osob blízkých". Podle poslanců nejde někoho takového podezřívat z možných spekulací, těmto lidem má jít o "rozšíření zemědělského hospodářství a pokračování v rodinné tradici".

Poslanci v důvodové zprávě připustili, že posouzení, zda postupník získal nároky na náhradní pozemky za spekulativním účelem, nebo v touze rozšířit rodinný grunt, bude v řadě případů složité a mnohdy se věc může dostat až před soud.

Norma prošla dolní komorou loni v prosinci, na jednání Senátu se dostala v lednu. Tehdy senátoři také přijali pozměňovací návrhy, se kterými zákon vrátili zpět do sněmovny. Sami předkladatelé potom senátní verzi označili za "dokonalejší“ než původní návrh a prezidentovi Václavu Klausovi se tak na stůl dostane znění zákona tak, jak ho navrhla horní komora.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama