Poslanci schválili změny v pravidlech prodeje státní půdy

Praha - Poslanecká sněmovna v úterý 168 hlasy schválila senátní verzi novely zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků, která zaručuje farmářům přednostní prodej státních pozemků. Změna horní komory parlamentu umožňuje farmářům převádět půdu na právnické osoby.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Do novely se konkrétně při projednávání v Senátu dostala pasáž, která umožňuje, aby mohli farmáři převést pozemky na firmy, v nichž ale nefigurují.

Soukromí zemědělci musejí v případě nákupu státního pozemku splňovat určité podmínky. Na svém pozemku o minimální výměře deset hektarů musí provozovat zemědělskou produkci po dobu nejméně 36 měsíců. Na plnění těchto podmínek by měl podle předkladatelů dohlížet Pozemkový fond České republiky ve spolupráci s ministerstvem zemědělství.

Po přijetí novely budou moci půdu v České republice kupovat zájemci ze států Evropské unie, ale také ze zemí, se kterými má Česko uzavřenou dohodu o hospodářském prostoru.

"Důvodem přeložení této novely je vytvoření stejných podmínek pro podnikání občanů nejen z Evropské unie, ale také ze Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska a Islandu," vysvětlil již dříve bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) s tím, že norma také sjednocuje podmínky pro převod pozemků.

Celková výměra zemědělské půdy v České republice je 4,2 milionu hektarů, z toho je 262 tisíc hektarů státní půdy ve správě Pozemkového fondu České republiky a převoditelných je přibližně 147 tisíc hektarů.

Zákon je v legislativním procesu i proto, že loni 1. května skončilo přechodné období pro nabývání zemědělské půdy. Lhůtu si Česká republika vyjednala při vstupu do EU v roce 2004.

Pro novelu zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby v senátní verzi v úterý hlasovalo 168 z přítomných 182 poslanců. Proti nebyl nikdo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama