Dobeš: Stát zaplatí 5 let studia, každý další rok bude student platit 20 tisíc

Praha - Výkonná rada Věcí veřejných v úterý pověřila ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a akademickou obcí začal vyjednávat o odložení zavedení školného na roky 2015 nebo 2016. Po jednání výkonné rady to oznámil předseda VV Radek John.

Přidejte svůj názor

"Výkonná rada se zabývala signály z TOP 09, konkrétně paní poslankyně Putnové. Signály o tom, že by TOP 09 navrhla odložit školné na roky 2015 a 2016," uvedl John. Zdůraznil, že návrh padl již na ideové konferenci Věcí veřejných na konci roku 2010.

John tvrdí, že Věci veřejné chtějí zavést debatu se svými koaličními partnery na téma odložení školného. "V této chvíli přicházejí stejné signály z TOP 09, přestože právě TOP 09 nás v roce 2010 tvrdě kritizovala, že nechceme dodržet koaliční smlouvu a zavést školné," řekl předseda Věcí veřejných.

Výkonná rada strany proto dala Dobešovi mandát, aby s premiérem i akademickou obcí o odložení školného začal vyjednávat.

Strana zároveň požaduje zachování objemu prostředků pro rezort školství z roku 2012. Vnitřní finanční rezervy ministerstva mají směrovat ve prospěch kvality výuky.

"Já budu jednat s premiérem, abych měl mandát upravit otázku školného při jednání s akademickou obcí," uvedl ministr školství Dobeš. Postoj TOP 09 vnímá jako blokaci přijetí chystaných reforem vysokého školství.

"Jsme připraveni dodržovat koaliční smlouvu. V situaci, kdy nedodržuje koaliční smlouvu TOP 09, otevíráme tuto debatu," zdůraznil John.

Dobeš s premiérem průběžně jedná. V současné chvíli by podle svých slov dokázal navrhnout, aby stát platil studium na vysoké škole po dobu pěti let, za každý rok navíc by student mohl platit kolem dvaceti tisíc korun. V reformě vysokého školství však hodlá pokračovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama