ČSSD v Senátu pranýřuje vládu. Jste pokrytci, tvrdí

Praha - V lavinu kritiky na adresu vlády se v úterý proměnilo veřejné slyšení v Senátu, které zorganizovala opoziční ČSSD k důchodové reformě. Sociální demokraté vyčítají koaličnímu kabinetu, že s ní reformu penzí neprojednalo a prosazuje ji silou.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Vznik druhého pilíře, za kterým vláda stojí, je určen pro lidi s nejvyššími příjmy, ale vláda ho financuje pomocí zvýšeného DPH. Znamená to tedy, že druhý pilíř zaplatí hlavně středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel. Tak nevypadá spravedlivá reforma," uvedl v Senátu šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

ČSSD podle slov svého předsedy stále podporuje hlavně současné průběžné financování důchodu. "Česku postačí stávající doplňkový systém a posílit příjmy průběžného penzijního systému," prohlásil.

Pochopení pro vládní reformy, včetně důchodové, neměl v úterý v horní komoře ani její předseda Milan Štěch (ČSSD). Připomenul, že Senát, kde má jeho strana většinu, všechny tzv. vládní reformní zákony odmítl. "Máme veliké výhrady proti vládní důchodové reformě, kterou ODS a její koaliční partneři prosadili v Poslanecké sněmovně převálcováním opozice většinou vlastních hlasů," řekl.

Podobu veřejného slyšení, během kterého zaznívají nepřetržité protivládní projevy řečníků, kritizoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Sociální demokraté podle něj zneužili veřejné slyšení k prezentaci vlastní politiky a postojů odborářů. "Nejde o objektivní jednání," poznamenal.

Sobotka zároveň obhajoval vládní reformy. Evropa je v krizi a k výrazným změnám proto podle něj přistupují všechny státy bez ohledu na to, zda mají pravicovou nebo levicovou vládu. Česko se proto musí zachovat stejně.

Samotné pořádání veřejného slyšení pak napadl člen senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). Projednávání petice namířené proti důchodové reformě na půdě horní komory podle něj není v souladu s petičním zákonem.

"Ta petice byla určena, jak vyplývá z názvu, Poslanecké sněmovně, to je pořádku, ale není možné zacházet takto libovolně s petičním zákonem a napsat k petici průvodní dopis a poslat to samé Senátu a tvářit se, že je to ta samá petice," prohlásil Kubera, který úterní slyšení označil za předvolební mítink ČSSD, ke kterému byla zneužita půda Senátu.

Hlavním podnětem pro pořádání veřejného slyšení v horní komoře je petice proti důchodové reformě a za odchod kabinetu Petra Nečase (ODS), za kterou stojí právě největší opoziční strana. Pod petici se jí podařilo získat téměř sto tisíc podpisů.

Témata: ČSSD | Vláda ČR | senát
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama