Nová dohoda posílí spolupráci mezi obcemi a ministerstvem zemědělství

Praha - Pomoc s čerpáním evropských fondů i konzultace na připravované legislativě týkající se místních samospráv má obcím přinést dohoda s ministerstvem zemědělství. Dokument v úterý podepsali šéf rezortu Petr Bendl a předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO) Dan Jiránek (oba ODS).

Přidejte svůj názor

Petr Bendl

"Ministerstvo bude se SMO například konzultovat návrhy námi připravovaných právních předpisů, které se týkají právě místních samospráv, hlavně s přihlédnutím na jejich případný dopad na ně," uvedl Bendl. Jako důležitou označil spolupráci při realizaci společné unijní zemědělské politiky s akcentem na rozvoj venkova.

Podle dohody bude SMO informovat ministerstvo o potřebách, které mají obce a města v oblastech, které ministerstvu zemědělství věcně přísluší. Rezort by je měl programově i finančně zohlednit ve svých strategiích a v dokumentech pro čerpání evropských fondů. Svaz bude ministerstvu nabízet své poznatky z praxe týkající se evropských dotací.

Spolupráce mezi ministerstvem zemědělství a SMO by se měla týkat rozvoje venkova, obnovy krajiny, lesnictví a životního prostředí. Cílem je přitom efektivně využít evropské i národní dotační nástroje.

"Začínal jsem a dlouho poté působil v komunální politice, ať už jako starosta či hejtman, a proto vím, jak přínosná je už jen samotná komunikace mezi různými úrovněmi samosprávy na straně jedné a státu na straně druhé," zmínil ministr Bendl. Nová dohoda podle něj povyšuje tuto komunikaci na vyšší úroveň. "Nese tak s sebou závazky, ale věřím, že zároveň i prospěch pro obě strany," uzavřel Bendl.

Premiér Petr Nečas (ODS) už při podzimním uvádění Petra Bendla do jeho úřadu zdůraznil, že by ocenil transformaci ministerstva zemědělství do ministerstva venkova.

Témata: obce | Bendl, Petr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama