Prezident Klaus podepsal zákon o odborných kvalifikacích

Praha - Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o uznávání odborné kvalifikace, která počítá s vytvořením jednotné evidence poskytovatelů služeb. Evidence bude zčásti veřejně dostupná a podle ministerstva školství povede k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Vytvořením jednotné evidence poskytovatelů služeb se budou záznamy o žadatelích evidovat v rámci jednoho databázového systému. Podle předkladatelů to bude mít příznivý efekt například na sběr statistických údajů, které jsou členské státy povinné předávat Evropské unii ve dvouletých intervalech.

Evidence poskytovatelů služeb má být současně zčásti veřejným seznamem. To má vést k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb.

"Jestliže náš občan někde v EU bude chtít uplatnit svou odbornou kvalifikaci, tak na základě této směrnice bude mít 23 orgánů, které toto uznají," vysvětlil již dříve ministr školství Josef Dobeš (VV).

Materiál také přenáší působnost při kontrole dodržování povinností stanovených zákonem o uznávání odborné kvalifikace a ukládání sankcí za přestupky do rukou kontrolních orgánů (profesních komor), které rozhodují ve správním řízení o uznání odborné kvalifikace.

Při stanovování výše pokuty se má nově přihlížet k délce doby, po kterou porušování povinnosti trvalo, k okolnostem, za nichž k protiprávnímu jednání došlo, ale i k celkovým následkům tohoto jednání.

V souvislosti s vytvořením databáze poskytovatelů služeb novela stanovuje povinnost dotčenému uznávacímu orgánu vést jednotnou evidenci a záznamy o jednotlivých žadatelích. "Databáze bude současně částečně veřejně dostupná, což povede k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb," uvádí předkladatelé v důvodové zprávě.

Z této evidence bude i nadále možné získat úřední opis, výpis nebo potvrzení.

V případě dokumentů, které se kontrolnímu orgánu musejí doložit pro zahájení činnosti, budou nově stačit pouze kopie příslušných dokladů. V případě pochybností bude možné si vyžádat ověřenou kopii.

Předloha rovněž stanovuje lhůtu pro projednání přestupku na jeden rok, přičemž objektivní lhůtu zákon stanovuje na tři roky.

Součástí novely zákona o uznávání odborné kvalifikace příslušníků ostatních členských států Evropské unie a příslušníků jiných států jsou i dílčí změny v terminologii v zákoně o auditorech, o daňovém poradenství, o patentových zástupcích, o advokacii a v zákoně o Komoře veterinárních lékařů.

Témata: prezident čr | zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama