Zákon o změnách u podnikatelů a v rekvalifikacích posvětil prezident svým podpisem

Praha - Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, která počítá s posunutím věkové hranice pro rekvalifikační kurzy z 18 na 16 let, uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat. Návrh také zavádí možnost pro podnikatele získat své autorizované zástupce.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Předloha ministerstva školství nezasahuje do systému uznávání a ověřování výsledků dalšího vzdělávání, reaguje jen na některé technické nedostatky zákona. Návrh má rovněž zohlednit zkušenosti z praxe autorizujících orgánů a autorizovaných osob.

První plánovanou změnou je úprava názvu "dílčí kvalifikace" na "profesní kvalifikaci". Změna názvu přinese podle ministerstva školství držitelům osvědčení větší prestiž, a tím i obecně větší zájem o systém uznávání výsledků dalšího vzdělávání a profesní kvalifikace.

Podle novely má mít podnikatel možnost získat autorizovaného zástupce. Tato iniciativa vzešla na základě podnětu autorizujících orgánů, podle nichž je potřebné umožnit také fyzické podnikající osobě mít autorizovaného zástupce.

Dalších změn mají doznat i podmínky pro zkoušky v rámci rekvalifikačního kurzu. Nově by mohli rekvalifikační zkoušky skládat lidé starší 16 let. V současnosti je tato minimální věková hranice omezena 18 roky.

"Tato novela má odstranit některé technické nedostatky, které se objevily v uplynulých čtyřech letech. Posunutí věkové hranice pro rekvalifikační kurzy vychází z požadavku ministerstva práce a sociálních věcí," vysvětlil ministr školství Josef Dobeš (VV).

Novela tak řeší současnou situaci, kdy by lidé mladší 18 let nemohli absolvovat zkoušku dílčí kvalifikace a museli by čekat na to, než oslaví 18. narozeniny. Po tuto dobu by je úřady práce vedly jako uchazeče o zaměstnání a oni by pobírali veškeré dávky, které s tím souvisejí, navíc by podle ministerstva školství nezískávali správné pracovní návyky.

Novela zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání současně mění způsob stanovování termínu konání zkoušky i uznávání dílčích profesních kvalifikací, které dotčená osoba již v minulosti absolvovala.

Poslední výrazná úprava se týká správních deliktů autorizovaných osob. Za závažné porušení právních předpisů je v současnosti možné odejmout autorizaci. Novela nově umožní udělit autorizované osobě ve správním řízení finanční postih až do výše dvaceti tisíc korun.

Senát schválil předlohu 25. ledna letošního roku.

Témata: prezident čr | zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 13:46 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 12:07 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama