Paroubek: Premiér o smlouvě ACTA podezřele dlouho mlčel, to je divné

Praha - Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek přivítal rozhodnutí premiéra Petra Nečase (ODS) pozastavit ratifikační proces přijímání smlouvy ACTA. Zároveň s tím ale Nečase zkritizoval za to, že o smlouvě dlouho mlčel, vyplývá z pondělního tiskového prohlášení strany.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Jsem přesvědčen, že o takto významném rozhodnutí by se mělo nejprve diskutovat na celostátní úrovni, nikoli smlouvy podobného významu pokoutně podepisovat prostřednictvím našich velvyslanců. Fakt, že premiér Nečas mluví o omezení svobody internetu a přístupu k informacím až dnes, tedy více než týden od podepsání dohody, ve mně vyvolává pocit pochybnosti, zda je pan premiér mužem na tom správném místě," napsal Paroubek.

Dodal, že smlouvu ACTA, a především pak způsob jejího přijetí českou vládou jeho strana nepodporuje.

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání (ACTA) 26. ledna, ještě ale musí projít dalšími procesy schvalování. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní přinutit provozovatele on-line služeb, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

Témata: palestina | Nečas, Petr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama