Gazdík: Nový systém výplat sociálních dávek "padá"

Praha - Problémem systému, ze kterého mají úředníci nově vyplácet sociální dávky, je jeho rychlost a stabilita. V Partii na Prima family to v neděli uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN), podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka novinka navíc neprošla výběrovým řízením.

Přidejte svůj názor

Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN).

"Není pravdou, že nový systém nefunguje úplně. Je jenom velmi pomalý a často padá," prohlásil Gazdík. Podle něj ale není problém kritický: "Při každém přechodu na nový systém se může takový problém stát. Jako starosta si pamatuji rok 2008, kdy někteří lidé půl roku příspěvek na péči nedostali. To tentokrát nehrozí."

"Jsem přesvědčen, že úřady práce budou mít více problémů v únoru než v lednu," zmínil Zaorálek. Upozornil také, že zakázka za 184 milionů korun neprošla výběrovým řízením a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) při jeho výběru použil kličku pomocí rámcové smlouvy. Ministerstvo teď podle Zaorálka nemůže smlouvu vypovědět ani uplatňovat sankce.

"Ministerstvo má smlouvu s firmou Fujitsu. Doufám, že se nám jí podaří dát zítra na web," reagoval na kritiku na České televizi ministr Drábek. Přiznal ale, že výběr dodavatele proběhl na základě usnesení předchozí vlády z roku 2008 a že detaily rámcové smlouvy nezná, protože ji uzavíralo ministerstvo vnitra.

Místopředseda ČSSD navíc zmínil, že roli při volbě dodavatele systému mohly hrát roli dřívější podnikatelské aktivity šéfa rezortu práce a sociálních věcí. Drábek to v České televizi odmítl.

"Bohužel se v novém systému vyplácejí i dávky těm, kteří na ně nemají nárok. Zabránit tomu příživnictví je naprosto zásadní věc," řekl další z aktérů diskuze, předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

"Pane ministře, přiznejte, že vám vaši testeři doporučovali tento systém nespouštět. Ztrácí se jak v černé noře, to, co ti lidé (na úřadech práce) o sobotách a o nedělích odedřou za vás," opřel se do ministra další z místopředsedů ČSSD a jeho stínový protějšek Zdeněk Škromach. "Myslím, že Goebbels by vedle vás pobledl," dodal s připomínkou nacistického experta na propagandu.

Že ve státní správě obecně panuje tristní kultura řízení velkých projektů, přitakal i předseda Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Ministr práce a sociálních věcí hájil rychlé opouštění předcházejícího systému jako ekonomicky nezbytné. Podle něj za každý rok provozu jeho rezort platil půl miliardy korun a částka každoročně narůstala.

Problémem s výplatou sociálních dávek se mají ve čtvrtek na mimořádné schůzi zabývat poslanci. Téma má být také klíčovou agendou příští schůzky lídrů koaličních stran (K9), která má proběhnout příští týden.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama