Ombudsman se pře s ministerstvem financím, spor rozetne vláda

Praha - Veřejné ochránce práv Pavel Varvařovský zpochybnil praxi, podle které videoloterijní terminály v obcích až do konce loňského roku povolovalo ministerstvo financí. Podle ombudsmana šlo o porušení loterijního zákona, vláda má jeho podnět posoudit na svém středečním zasedání.

Přidejte svůj názor

Ombudsman Pavel Varvařovský

"Jsem přesvědčen o tom, že ministerstvo financí svou rozhodovací praxí při povolování sázkových her provozovaných prostřednictvím takzvaných jiných technických herních zařízení obdobných klasickým výherním hracím přístrojům dlouhodobě porušovalo, a nadále porušuje, loterijní zákon," napsal ombudsman vládě.

Podle něj rezort Miroslava Kalouska (TOP 09) zasáhl také do ústavního práva obcí na územní samosprávu. Úředníci to měli dělat ve chvíli, kdy ignorovali závazné obecní vyhlášky při povolování umístění herních míst. Podle Varvařovského mělo ministerstvo navíc už dříve začít přezkoumávat jednou vydaná povolení.

"Ministerstvo financí neprovedlo navržená opatření k nápravě, proto využívám svého oprávnění oslovit vládu," napsal Nečasovu týmu veřejný ochránce práv. Zároveň mu doporučil, aby Kalouskovo ministerstvo zaúkoloval sérií opatření k nápravě.

Rezort financí by měl podle ombudsmana například neprodleně zrušit vydaná povolení v rozsahu, ve kterém schválené umístění herního zařízení odporovalo obecně závazné vyhlášce obce. "Podkladem nechť mu jsou krom vlastních zjištění veškeré v minulosti obdržené výhrady obcí k jeho rozhodovací praxi v těchto věcech," uvedl veřejný ochránce práv.

Rezort financí kritiku Varvařovského odmítl, podle něj nešlo podle zákona postupovat jinak. Ombudsman ale označil ministerské vypořádání jeho připomínek za nedostatečné a stojí si za svým názorem.

Podle veřejného ochránce práv nestačí ani legislativní změny schválené v novele loterijního zákona na sklonku loňského roku. Podle nich sice můžou ze zákona regulovat obce na svém území vyhláškami veškerá místa hazardu, tedy nejen klasické výherní automaty. Zákon ale zároveň stanovuje přechodnou tříletou lhůtu, kterou má ministerstvo financí na vypovězení jím už jednou vydaných oprávnění.

Ministr Kalousek při projednávání novely ve sněmovně přechodnou lhůtu tří let obhajoval jako nezbytnou, v opačném případě by se podle něj Česká republika vystavila neúměrnému riziku arbitráží ze strany provozovatelů výherních systémů.

Právo obcí na regulaci veškerého hazardu na jejich území už obcím potvrdil i Ústavní soud.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama