Václav Klaus se potají sešel se špičkami ČSSD

Praha - Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka a místopředseda strany Michal Hašek se v pátek sešli v Lánech s prezidentem Václavem Klausem. Neformální schůzku agentuře Mediafax potvrdil šéf hejtmanů Hašek, podle něj politici probírali aktuální otázky české politiky.

Přidejte svůj názor

Prezident republiky Václav Klaus

"Pokládám za důležité, aby byl pan prezident přímo informován o názorech nejsilnější opoziční strany na to, co se v naší zemi děje, na jednotlivé kroky vlády v domácí i zahraniční politice," okomentoval setkání Sobotka.

Prezidenta a ČSSD spojí nacházející týden přitom hned dvě témata, která se týkají rozhodování Senátu, ve kterém mají sociální demokraté nadpoloviční většinu křesel. Horní komora bude rozhodovat o návrhu ústavní změny zavádějící přímou volbu hlavy státu i o prezidentově nominaci předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka na místo ústavního soudce.

Zatímco přímou volbu prezidenta Klaus označil za populismus a s jejím zavedením nesouhlasí, Sváčka navrhl na funkci ústavního soudce jako jediného kandidáta.

"Volba ústavních soudců je věcí Senátu. Dosavadní průběh jednání senátních výborů a senátorských klubů ukazuje, že doktor Sváček senátory nepřesvědčil," řekl pro Mediafax Sobotka. Podobně se vyjádřil i šéf senátorů ČSSD Petr Vícha: "Volba ústavního soudce je osobní věcí každého senátora. Podle výsledku dosavadních jednání výborů zatím tento kandidát podporu nemá. Volba je tajná, proto i já svůj názor vyjádřím v hlasování."

Sváčkovu nominaci odmítly už dva senátní výbory, ústavněprávní a pro lidská práva. "Doktor Sváček odpovídal na některé z věcí vyhýbavým způsobem," prohlásil po jednání ústavněprávního výbory místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Předsedovi pražského městského soudu vyčítal, že senátorům nesdělil své názory na některé zásadní ústavněprávní otázky.

Prezidentův kandidát má mezi ústavními soudci nahradit jejich místopředsedkyni Elišku Wagnerovou, které končí její mandát v březnu. Každého ústavního soudce do funkce vždy na deset let jmenuje prezident na základě souhlasu Senátu.

Jestli se Jan Sváček stane ústavním soudcem, nebo ne, rozhodnou senátoři ve středu 8. února. Ve stejný den mají hlasovat také ústavní změny zavádějící přímou volbu prezidenta.

Václav Klaus se z Pražského hradu přesunul do zámku v Lánech poté, co v úterý špatně došlápl na schodech a přivodil si výron v levém kotníku. Jeho druhé funkční období skončí v březnu příštího roku a v další prezidentské volbě, ať už parlamentní nebo přímé, kandidovat nemůže.

Témata: Václav Klaus | ČSSD
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 13:46 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 12:07 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Brexitové hodiny tikají. Babiš se tento týden setká s Mayovou, píšou…

23.07.2018 10:39 Londýn/Praha - Podle informací listu The Guardian se britská premiérka Theresa Mayová tento týden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama