EU chce Česku stopnout program čerpání za 53 miliard korun

Praha - Evropská komise Česku pohrozila, že zastaví proplácení celého operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, v jehož rámci by Česko mělo z Bruselu za období 2007 až 2013 vyčerpat celkem 53 miliard korun. Informuje o tom v pátek server Euro.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle informací týdeníku Euro Evropská komise na možnost neproplacení celého programu upozornila úředníky českého zastoupení při EU už minulý týden. Jeho zaměstnanci pak o věci informovali úřad vlády Petra Nečase.

"Využití finančních zdrojů tohoto programu je ohroženo. Komise nám vytýká nedostatečné čerpání, výběr projektů, nedostatky ve výběrových řízeních a nedostatečnou kontrolu auditorů. Problémem je i časté střídání úředníků pověřených administrací programu," potvrdila týdeníku Euro česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Ministr školství Josef Dobeš měl v pátek dopoledne osobní pohovor s premiérem Petrem Nečasem. Jeho výsledky nechtěl komentovat. Krátce před setkáním s premiérem ale týdeníku Euro řekl, že o žádném takovém dopisu či pohrůžce z Bruselu v tomto smyslu nic neví. Zdroj týdeníku Euro blízký premiérovi ale potvrdil, že tato hrozba skutečně existuje. Jde však prý o problémy, které začaly ještě před ustavením kabinetu Petra Nečase.

Už minulý pátek přišla vládě depeše z Evropské komise, že komise neproplatí 1,2 miliardy korun na operační programy OKNO a SPORT. Ten v tomto týdnu zastavil i sám Dobeš.

Nyní Evropská komise hrozí, že neproplatí celý balík peněz programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z celkových 53 miliard korun je ohrožena drtivá většina. Jistotu, že o dotace už nemohou přijít, mají jen ty projekty, které Brusel certifikoval. A těch bylo k letošnímu 4. lednu jen 7,9 procenta, tedy pouhé 4,2 miliardy korun.

Témata: EU | česko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama