Sněmovna vyzývá veřejnost k návrhům na státní vyznamenání

Praha - Do 31. března mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, informoval v pátek tiskový odbor dolní komory parlamentu. Státní vyznamenání se propůjčují či udělují každoročně 1. ledna a 28. října.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

"Podněty je možné zasílat podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, nebo je předkládat prostřednictvím poslanců nebo poslaneckých klubů," píše se v prohlášení tiskového odboru.

Podvýbor následně projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Vybrané návrhy doporučí organizační výbor ke schválení usnesení, kterým Poslanecká sněmovna předloží své návrhy prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost.

Řádovými dny pro propůjčování nebo udělování státních vyznamenání jsou podle zákona o státních vyznamenáních České republiky 1. leden a 28. říjen.

Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je určený pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T. G. Masaryka se uděluje za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

"Propůjčením nebo udělením vyznamenání českým nebo zahraničním osobnostem oceňuje stát jejich mimořádné zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky vědecké a umělecké práce, sportovní výkony, úsilí o obranu státu, hrdinské a výjimečné činy," dodává odbor.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama