Sněmovna začala projednávat zákon o církevních restitucích

Praha - Poslanecká sněmovna začala projednávat diskutovaný zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Cílem návrhu je svalit balvan, který už přes dvacet let leží na této zemi, a dokázat, že se hlásíme k hodnotám právního státu, řekla v úvodním vystoupení ministryně kultury Alena Hanáková (za TOP 09).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Po roce 1989 jsme se vydali na cestu k demokracii a právnímu státu. Věděli jsme, že to nebude otázka krátkého okamžiku, ale že některé zátěže poneseme tak dlouho, to netušil asi nikdo," řekla v úvodu svého vůbec prvního vystoupení ve sněmovně Hanáková.

Připomněla, že už v roce 1991 tehdejší Federální shromáždění přijalo zákon o půdě, ve kterém se zavázalo, že vypořádá historický majetek církví. "V roce 1992 byl už takový zákon navržen, ale pro odpor slovenských zákonodárců nakonec nebyl přijat. I když se většina vlád k vypořádání hlásila, příslib dosud není naplněn," připomněla ministryně s tím, že projednávaná novela proto nabízí příležitost, jak se s tímto "restem" po dlouhé době vyrovnat.

"Předkládaný návrh je výsledkem dlouhé práce a vychází z kompromisu. Naturálně vydaná část majetku bude ta, kterou nyní vlastní stát (a hospodaří s ním Pozemkový fond ČR a Lesy ČR), za majetek, který nyní vlastní obce a soukromé osoby, budou vyplaceny finanční náhrady," vysvětlila klíčovou část zákona Hanáková. Dodala, že přesun majetku není extrémně výrazný, církve mají například nárok na šest procent všech lesů a podle ministryně existuje možnost, že církve nebudou nárokovat vydání všeho, co zákon umožňuje.

Vláda se s církvemi dohodla, že zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.

Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz.

První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se částka bude každoročně snižovat o pět procent.

Zákon budí rozporuplné reakce, opoziční strany předem hlásaly, že návrh nepodpoří. Do diskuze v prvním čtení, ve kterém se zákon nyní projednává, se přihlásilo zhruba dvacet poslanců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama