Premiér Nečas jede na tancovačku do naštvaných Čimelic

Praha - Poškození zájmů České republiky ostrou výměnou názorů s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) kvůli unijnímu summitu ve čtvrtek připustil předseda vlády Petr Nečas (ODS). Ve sněmovně se zároveň omluvil obci Čimelice a přijal nabídku starosty přijet na zdejší zábavu.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas a Karel Schwarzenberg

"Ptal se, zda tento způsob komunikace poškozuje naši zemi, zda poškozuje vládu, a já mu odpovím velmi otevřeně i jako spoluaktér této komunikace. Poškozuje. Bohužel, poškozuje. Ano, má pravdu. Říkám to zcela vědomě jako spoluaktér tohoto způsobu komunikace," reagoval Nečas na interpelaci místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Zaorálek připomněl mediální přestřelku mezi dvěma nejvyššími vládními představiteli, která následovala po Nečasově odmítnutí přihlásit se hned v pondělí k nové unijní smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Česko tak ve svém postoji zůstalo v EU osamoceno s Velkou Británií proti 25 dalším členům.

"Prostě jsme se s velikým úklonem posadili mezi všechny židle," řekl v úterý Mediafaxu Schwarzenberg a dodal: "Děláme to pouze z vnitropolitických důvodů, aby jisté křídlo ODS se nezlobilo na premiéra a nedělalo neplechu. A to je pro mě strašný."

"Jeho výroky považuji za mimořádně nepovedené, mimořádně nepromyšlené, mimořádně neprofesionální. A kdyby se nejednalo o muže zralého věku, považoval bych je za projev mladické nerozvážnosti," zmínil v reakci na Schwarzenbergovu adresu ještě v úterý Nečas. S odkazem na ministrovo bydliště pak doplnil: "To nejsou výroky z vesnické tancovačky někde v Čimelicích."

Před poslanci předseda vlády ve čtvrtek přiznal, že takový způsob komunikace byl nešťastný. "Nechci tady uvádět, že jsem ho nevyvolal a nespustil, nicméně považuji ho za chybný a musím říci, že já na rozdíl od mnoha politiků mám elementární sebereflexi, abych tuto věc dokázal přiznat a dokázal ji přiznat i veřejně," řekl premiér a nepřímo vyzval ministra zahraničí, aby udělal totéž.

Nečasova odpověď byla podle něj z pozice předsedy vlády nezbytná a "musela takto jasně a tvrdě zaznít".

"Na druhou stranu považuji za svoji povinnost se touto cestou veřejně omluvit zastupitelstvu, starostovi a všem občanům obce Čimelice v okrese Písek, protože jsem si vzal do úst jméno jejich krásné obce v souvislosti s tancovačkou," pokračoval s omluvou Nečas.

Čimelice se předtím proti premiérovým slovům ohradily a připojily pozvánku na místní zábavu. "Nebylo to v žádné snaze cokoli negativního o této krásné jihočeské obci říci a já se jim touto cestou omlouvám a panu starostovi bych chtěl vzkázat, že jeho pozvání na tancovačku v Čimelicích přijímám," uzavřel předseda vlády.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama