NS-LEV 21: Finanční restituce dosáhnou 100 miliard! Kde je vezmeme?

Praha - Poslanci Národních socialistů – levice 21. století v pátek nebudou v Poslanecké sněmovně hlasovat pro vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ve čtvrtek to uvedl předseda strany Jiří Paroubek s tím, že pokud k vyrovnání dojde, půjde o dar.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Nebudeme hlasovat pro církevní restituce. Opíráme se především o analýzu profesora Hobzy z roku 1919, že církev katolická má od státu majetek pouze v užívání a není tedy tento majetek vlastnictvím církve," prohlásil ve čtvrtek Paroubek.

Podle něj tedy u vydání majetku církvi nelze vycházet z restituční zásady, že co bylo ukradeno, musí být navráceno: "Pokud dojde k takovému vydání, je to dar katolické církvi."

Paroubek dodal, že NS-LEV21 opírají své stanovisko i o expertízu Univerzity Karlovy z roku 1999, z níž chce v pátek citovat.

"Pokud budou v budoucnu národní socialisté součástí vlády, budou chtít revidovat výši finančních náhrad. Vidíme totiž, že se za 30 let mohou vyšplhat až ke 100 miliardám korun," uzavřel.

Vláda se s církvemi dohodla, že zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.

Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz.

První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se částka bude každoročně snižovat o pět procent.

Témata: ns - lev 21 | restituce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama