Euro přežije, pokud se eurozóna stane federací, tvrdí Nečas

Praha - Evropská měna přežije jen tehdy, pokud se eurozóna stane fakticky federací. V článku pro dnešní Lidové noviny to napsal premiér Petr Nečas. Zároveň podle něj ale zůstává otázka, zda Česká republika za těchto nových podmínek skutečně euro přijmout chce a kdy.

Přidejte svůj názor

371

"V současnosti nemá eurozóna na vybranou: buď se rozpadne, což si jistě nikdo nemůže vážně přát, nebo se posune směrem k federálnímu ekonomickému útvaru," napsal předseda vlády v článku věnovaném dění kolem unijní smlouvy. Česká republika spolu s Británií se jako jediné ke smlouvě v tomto týdnu nepřipojily. 

"Přijetím rozpočtové smlouvy bychom dali nejen souhlas s posunem eurozóny směrem k budoucí fiskální federaci, ale i s tím, že se sami tohoto projektu chceme nadále i za tuto cenu účastnit. A to jsou dvě zcela odlišné věci," uvedl Nečas. 

Ačkoli je dohodnutá smlouva zásadním krokem k federalizaci z hlediska svých procedur, vůbec podle Nečase neřeší skutečnou podstatu současných problémů. Státy se jí vzdávají práva na svobodné hlasování v EU v otázce rozpočtů a zbavují se tím části své suverenity. "Zavazují se společně koordinovat své další zadlužování. To jsou vše mílové kroky směrem k federalizaci eurozóny," napsal. 

K odmítnutí smlouvy ho pak prý vedlo také samotné fungování summitů jako takových. "Musím zdůraznit, že jsem formou jednání evropské rady v poslední době zklamán. Stejně jako mnozí další kolegové - premiéři, kteří to možná neřeknou tak nahlas," uvedl Nečas, podle kterého jsou dokumenty dodávány na poslední chvíli, bez času na rozmyšlenou, analýzu či projednání s vládou. 

O smlouvě se bude diskutovat dál, premiér připomněl možnost svolání mimořádné evropské rady, v březnu se má konat rada řádná. Čeští vyjednávači minulý týden dosáhli toho, že ke smlouvě se kterákoliv země EU může připojit bez podmínek kdykoliv.

Témata: Nečas, Petr | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama