Nečas vysvětluje: Smlouvu jsem odmítl také kvůli nátlaku na okamžité rozhodnutí

Praha - Premiéra Petra Nečase (ODS), který 30. ledna nepodepsal připojení České republiky k paktu o rozpočtové kázni, vedlo k odmítnutí smlouvy také to, jakým způsobem summit EU fungoval. Finální podobu smlouvy jsme měli podepsat bez času na rozmyšlenou, uvedl ve čtvrtečním rozhovoru pro Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas (Premiér vlády)

"Na jednání dostali předsedové vlád finální text s velmi podstatnými změnami dojednanými v kuloárech s tím, že se účastníci summitu musí okamžité rozhodnout," říká v rozhovoru pro deník premiér Nečas. Předseda vlády uvedl, že se nemohl rozhodnout bez času na zanalyzování, na projednání s experty, s vládou nebo s kýmkoliv.

"Nejsem absolutním monarchou 18. století, abych se za celou zemi rozhodl několik minut poté, co vidím změněný text," informuje premiér.

Premiér Nečas je jednáním Evropské rady podle svých slov v poslední době velmi zklamán. Myslí si, že stejně zklamaní jsou i mnozí další kolegové, premiéři ostatních členských zemí Evropské unie, ale nemají odvahu svůj názor říci nahlas. Předseda vlády uvádí, že přípravné dokumenty jsou dodávány na poslední chvíli, dny a hodiny před jednáním.

Nečas si je vědom, že Česká republika je na stabilní eurozóně závislá, ale odmítá směřovat k ekonomické federaci. Smlouva o rozpočtové unii právě takovým krokem je.

"Státy se vzdávají práva na svobodné hlasování v Evropské unii v podstatných tématech týkajících se rozpočtu a zbavují se tím části své suverenity," pokračuje Nečas ve výčtu argumentů. Navíc smlouva se zabývá jen fiskálními restrikcemi, ty ale nejsou dostačující. Podle premiéra je nezbytné uvést v život opatření podporující růst a konkurenceschopnost.

"Dohodnutá rozpočtová smlouva je tedy zásadním krokem k federalizaci z hlediska svých procedur, ale současně vůbec neřeší skutečnou podstatu současných problémů," dodal Nečas s tím, že to je jedna z nejhorších možných kombinací, která se nabízela.

Témata: Nečas, Petr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama