V Praze se bude demonstrovat proti smlouvě ACTA

Praha - Na pražském Klárově se ve čtvrtek uskuteční demonstrace proti mezinárodní smlouvě ACTA. Ta je totiž neslučitelná s evropským standardem ochrany lidských práv, vysvětlil důvod svolání protestu předseda České pirátské strany (ČPS) Ivan Bartoš.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Změny, které by ACTA přinesla, jsou neslučitelné s Listinou základních práv a svobod. Musíme dát jasně najevo, že zákony nesmí psát korporace nahrávacího průmyslu a další lobby. Pokud se smíříme s digitální totalitou, kde budeme za několik let hledat poslední ostrovy opravdové svobody, které nám internet nyní poskytuje?," uvedl Bartoš.

Pirátská strana se proto rozhodla na čtvrtek uspořádat demonstraci a vyjádřit tak nesouhlas s podepsáním smluv ACTA.

Ve 14 hodin by se měli odpůrci smluv sejít na pražském Klárově, u vestibulu zastávky metra Malostranská, v 17 hodin se účastníci vydají na protestní pochod směrem na Pražský hrad a zase zpět do podhradí.

Na Klárov naplánovali Piráti několik vystoupení k obsahu smlouvy. "Chceme také šířit informace o tom, jak můžeme proti ACTA bojovat," dodal Bartoš s tím, že na stránkách akce na sociální síti Facebook potvrdilo svou účast už necelé tři tisíce lidí.

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání (ACTA) 26. ledna. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní provozovatele online služeb přinutit, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

Hackeři ze skupiny Anonymous na postupné schvalování ACTA zareagovali vystupňovanými útoky. Minulý týden ve středu se jim podařilo ochromit provoz webu Evropského parlamentu, souběžně napadli vládní servery v Polsku, ve Francii a v Irsku.

Témata: Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama