"Lex Havel" je chválen! Poslanci zvedli ruku pro zákon o zásluhách Václava Havla

Praha - BLESKOVÁ ZPRÁVA - Vládní návrh zákona, podle kterého se bývalý český prezident Václav Havel zasloužil o svobodu a demokracii, schválila ve středu Poslanecká sněmovna ve zkráceném jednání, tedy hned v prvním čtení. Pro přijetí normy hlasovalo 136 ze 165 přítomných poslanců.

Přidejte svůj názor

371

"Tento návrh zákona vznikl bezprostředně poté, co nás zasáhla smutná zpráva o jeho úmrtí. Václav Havel patří mezi nejvýznamnější osobnosti posledního půlstoletí našich dějin," uvedl ve středu zákon premiér Petr Nečas (ODS).

Návrh je podle Nečase výraz ocenění zásluh Václava Havla, jež překračují hranice České republiky i tehdejšího Československa.

V diskuzi vystoupil například předseda KSČM Vojtěch Filip, který citoval z jednoho z Havlových projevů a poté požádal, aby se vše špatné ve společnosti nesvádělo na komunisty.

"To, co je předloženo jako návrh zákona, je spíše otázkou pro historiky než pro poslance. Chci podotknout, že můj hlas tomu návrhu nepatří. Nepatří mu proto, že si nemyslím, že historie dostatečně zhodnotila to, co Václav Havel řekl a co udělal," prohlásil.

"Připadá mi, že jsou některé činy, které se tu odehrály za posledních sto let, které zakládají naši národní sebeúctu i sebeúctu osobní. Stejné je to i s Václavem Havlem, i on zakládá mou sebeúctu," řekl k návrhu místopředseda sněmovny a sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Pro zákon nakonec hlasovalo 136 poslanců, proti se postavilo 16 přítomných. Kromě 14 poslanců KSČM i dva zástupci sociální demokracie - Ladislav Šincl a Alfréd Michalík.

Samotný návrh zákona je velmi krátký. "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii. Tento zákon nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení," stojí pouze v zákoně.

Pokud norma zdárně projde celým legislativním procesem, zařadí se Havel po bok významných prezidentů československé republiky T. G. Masaryka a Edvarda Beneše.
 
Havel zemřel 18. prosince minulého roku po dlouhotrvajících zdravotních potížích. Bylo mu 75 let.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama