Sobotka střílel do Drábka: Tvoří chaos, ať zmizí

Praha - ČSSD žádá odchod ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) kvůli potížím s novým způsobem vyplácení sociálních dávek. Novinářům to dnes řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. ČSSD se ale nepodařilo prosadit debatu "o kolapsu ve fungování úřadů práce" na schůzi sněmovny, byť Drábka ostře zkritizoval i předseda KSČM Vojtěch Filip. Drábek výzvu k rezignaci odmítl, systém prý funguje a k dnešnímu dni zbývá vyplatit méně než procento lednových dávek.

Přidejte svůj názor

371

ODS se chce problémy s čerpáním dávek na úřadech práce zabývat na nejbližším jednání koaličních lídrů. Vidí za nimi manažerské selhání na ministerstvu práce a sociálních věcí. 

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova sociální reforma. Všechny podpory, příspěvky a dávky vyplácejí úřady práce. Převzaly tak agendu a přes 1600 úředníků od radnic. Zavádění nové podoby výplat provázejí komplikace, odboráři z úřadů práce situaci označili za "fatální". Sobotka poukazoval na to, že lidé dávky nedostávají v termínech, na které jsou zvyklí. 

Drábek podle předsedy ČSSD lže a zakrývá skutečnou realitu podobně jako "komunističtí papaláši" před rokem 1989. Ministr nese podle Sobotky osobní odpovědnost za to, že prý nepřipravená reforma byla zahájena k 1. lednu, za změny v počítačových programech i za to, že nebyli dostatečně proškoleni pracovníci a celý systém dostatečně vyzkoušen. 

Ministr to označil za "snůšku útoků, které byly zarámovány slovem kolaps". "Jsem jednoznačně přesvědčen o tom, že systém tak, jak běží, je nastaven správně," řekl novinářům. Nejlepším argumentem jsou podle něj čísla, která ukazují, že za tři čtvrtiny ledna bylo vyplaceno přes 95 procent dávek. "Útoky, že systém kolabuje, jsou jasnou lží," řekl ministr. Připustil ale, že v řadě případů se stala jednotlivá pochybení, která ztěžují práci úředníků úřadů práce. Odstupovat však rozhodně nehodlá v situaci, kdy je podle něj vyplácení dávek "zneužíváno k nafukování mediálních bublin". 

"Lednovou situaci se podařilo zvládnout jen za cenu absolutního pracovního nasazení zaměstnanců úřadů práce o sobotách a nedělích, v rámci přesčasů," poznamenal Sobotka. Podle něj prý byly v lednu vyplacené dávky vydány na základě původního systému, ne nového. Sociální demokraté se po zkušenosti s touto Drábkovou reformou prý velmi obávají toho, jak bude vypadat start druhého pilíře důchodové reformy na počátku příštího roku. 

Slovní přestřelky zejména mezi Sobotkou a Drábkem sněmovně zabraly téměř hodinu. Předseda poslanců VV Vít Bárta to označil za "velký kinoteátr". Připomněl, že problémy s čerpáním dávek na úřadech práce se mají z popudu ODS zabývat také lídři vládní koalice. "Věci veřejné velmi rády podpoří K9, kde budeme řešit úřady práce především z hlediska adresnosti fungování opatření proti příživnictví, což jsou přesně ty věci, o kterých ze strany sociální demokracie nepadlo jediné slovo," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama