Prezident Klaus pochválil Nečase: Jednal jako zodpovědný politik

Praha - Prezident Václav Klaus v úterý podpořil krok premiéra Petra Nečase (ODS), který za Českou republiku odmítl na pondělním zasedání Evropské rady účast na paktu o rozpočtové odpovědnosti. Klaus na svých internetových stránkách uvedl, že Nečas jednal jako zodpovědný představitel České republiky.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

"S postojem premiéra Nečase plně souhlasím. Nemyslím, že se přidal k Velké Británii, spíše to interpretuji tak, že jednal jako zodpovědný představitel České republiky. Nemáme důvod se za nikoho schovávat a k někomu se přidávat," komentoval Klaus výsledek pondělního vrcholného summitu evropských lídrů v Bruselu, na kterém smlouvu o rozpočtové odpovědnosti podpořilo 25 zemí EU kromě Británie a Česka.

Klaus dále uvedl, že věří, že předseda vlády své ne rozpočtovému paktu neodvolá. "Pevně věřím, že se ve svém postoji nenechá zviklat," poznamenal.

Naopak kriticky se prezident vyjádřil na adresu celého dohodnutého paktu rozpočtové kázně. Podle jeho slov jde o zneužití současné situace v eurozóně k prosazení něčeho, co by ještě před několika lety, například v období schvalování Lisabonské smlouvy, nemělo šanci na úspěch.

"Jde o další krok v likvidaci suverenity jednotlivých evropských zemí přechodem k fiskální unii, v možná srozumitelnější terminologii, k zbavení jednotlivých zemí zodpovědnosti za své státní rozpočty," konstatoval.

Nečasovo odmítavé stanovisko k paktu rozdělilo podle očekávání vládní koalici. Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zdůvodnil krok premiéra čistě vnitropolitickými důvody. Ustoupil křídlu ve vlastní ODS, řekl v úterý Mediafaxu šéf české diplomacie.

"Děláme to pouze z vnitropolitických důvodů, aby jisté křídlo ODS se nezlobilo na premiéra a nedělalo neplechu. A to je pro mě strašný," prohlásil rozladěně ministr. "Tak jenom abychom je uspokojili, znemožnili jsme pozici České republiky v rámci Evropské unie," dodal.

Smlouvu o rozpočtové odpovědnosti na pondělním vrcholném summitu evropských lídrů v Bruselu podpořilo 25 zemí Evropské unie kromě Velké Británie a České republiky.

Český premiér Petr Nečas (ODS) nicméně nevyloučil, že by se Česká republika mohla nakonec ještě přidat k dohodnutému paktu o rozpočtové kázni. Problémy ale premiér vidí mimo jiné s případnou ratifikací smlouvy i s účastí nečlenů eurozóny na summitech unijních států platících eurem.

Unijní prezident Herman van Rompuy výsledný kompromis označil za velmi rozumný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama