Zmatený Dobeš opět otočil! Zrušil mnohasetmilionový projekt SPORT

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) se rozhodl zastavit evropskými úředníky kritizovaný projekt SPORT, který měl prostřednictvím televizních vzdělávacích pořadů přivést českou mládež ke sportu. V úterý o tom informovalo ministerstvo prostřednictvím tiskové zprávy.

Přidejte svůj názor

Projekt SPORT měl být výstavním oknem ministra Dobeše a jeho snahy podpořit sport. Evropští úředníci se ale postavili proti. Ministrovi vyčítají, že stovky milionů, které žádá na projekt od Bruselu, skončí v médiích a mediálních agenturách. Doteď svůj záměr šéf rezortu školství vehementně hájil. Teď je vše jinak.

"Projekt SPORT nesplňoval kritéria, která jsou požadována pro evropské projekty. Rozhodl jsem proto o jeho zastavení a okamžitě jsem zrušil také pracovní tým, který projekt připravoval," zdůvodnil svůj krok Dobeš.

Přestože jeden kritizovaný projekt končí, další pod ministrem pokračují dál. Například na projektu OKNO, zaměřeného na zvýšení finanční gramotnosti lidí, tak ministerstvo školství dál intenzívně pracuje.

Zastavení projektu SPORT přivítal europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Přesto označil za drzost od ministra Dobeše, že projekt vůbec předložil a uřízl tak sobě i Česku v Bruselu ostudu. "Překotné předkládání projektů a jejich následné zastavování po tvrdé kritice zaskočené Evropské komise svědčí o tom, že čerpání evropských fondů na ministerstvu školství je v totálním rozkladu a požívá krajní nedůvěry EU," uvedl.

Březina dále konstatoval, že Evropská komise už nad schopností Dobeše předložit kvalitní evropské projekty láme hůl. "Jedinou šancí na záchranu 50 miliard korun vyčleněných na Dobešův program Vzdělání pro konkurenceschopnost je tak jejich bezodkladné převedení do tematicky příbuzného a fungujícího programu Lidské zdroje a zaměstnanost na ministerstvu práce a sociálních věcí," radí ministrovi.

Celou kauzu kolem kontroverzních projektů ministerstva školství rozpoutal vytýkací dopis Evropské komise adresovaný Dobešovi, ve kterém Brusel kritizuje projekty OKNO (Obecné kompetence našim občanům) a SPORT za téměř 1,2 miliardy korun. Komise v něm uvedla, že projekty nejsou kvalitní a nebudou mít smysluplný dopad.

Projekt OKNO vyjde na půl miliardy korun, jeho úlohou je vzdělávání občanů ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. SPORT za 650 milionů korun má vzdělávat trenéry a učitele tělesné výchovy a má přitáhnout mládež ke sportu.

S čerpáním peněz z evropských fondů má ministerstvo školství problémy již řadu měsíců. Audit Evropské komise odhalil například chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Celkem může Česko vyčerpat z programu až 53 miliard korun.

Témata: Dobeš, Josef | sport
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama