ODS znepokojuje situace na ÚP, chce rychlé jednání

Praha - Občanští demokraté žádají, aby na další koaliční schůzku ve formátu K9 bylo zařazeno projednávání aktuální situace na úřadech práce. Po úterním jednání poslaneckého klubu ODS to řekl jeho předseda Zbyněk Stanjura.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"My jsme znepokojeni tím, co provází vyplácení dávek a nelíbí se nám, že situace je ze strany pana ministra Drábka bagatelizována. Chceme, aby ministerstvo práce a sociálních věcí učinilo odpovědné kroky k tomu, aby situaci vyřešilo a veškeré dávky byly včas vyplaceny," řekla na tiskové konferenci po jednání klubu poslankyně Lenka Kohoutová (ODS).

Zdůraznila přitom, že občanští demokraté dlouhodobě poukazovali na to, že mohou takové problémy nastat, ministerstvo je však přesvědčovalo, že se dávky stihnou vyplatit. "Byli jsme opakovaně ujišťováni, že systém bude od 1. ledna plně fungovat a že do 31. ledna budou všechny dávky vyplaceny. My se obáváme, že se tak nestalo," doplnila poslankyně.

Obává se, že někteří lidé by mohli kvůli problémům nového systému zůstat zcela bez prostředků. Právě proto poslanci žádají, aby se tomuto tématu věnovali koaliční představitelé na další schůzce K9.

Na tiskové konferenci, která předcházela zahájení 33. schůze sněmovny, občanští demokraté také deklarovali vůli podpořit všechny koaliční zákony, které budou na programu jednání. Potvrdili také, že jsou připraveni hlasovat pro senátní verzi zákona o podporovaných zdrojích energie, zákon ve veřejných zakázkách naproti tomu podpoří v podobě, která už sněmovnou jednou prošla.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek kritiku odmítá, připouští, že se nový způsob vyplácení dávek potýká s dílčími problémy, ale že systémově je nastaven správně.

"Jsem hluboce přesvědčen o tom, že ten systém, tak jak je nastaven, je správný. Ke všem těm napadáním systému na úřadech práce neznám lepší argument než čísla. Ty ukazují, že dnes, poslední pracovní den v lednu, zbývá vyplatit méně než jedno procento dávek. Pokud už dnes má valná většina krajů vyplaceno, tak všechny útoky, že systém kolabuje, jsou lží. Každý si může na základě čísel udělat obrázek o tom, do jaké míry jsou útoky oprávněné," řekl s tím, že sice nedokáže zaručit, že bude zbývající procento dávek dnes vyplaceno, ale že úředníci udělají vše pro to, aby se to podařilo. S tím, že by o tématu informoval kolegy na K9, prý problém nemá.

"Budu jen rád, když se situace vyjasní i na vrcholovém jednání koalice. Pokud má někdo z koaličních partnerů pochybnosti o tomto systému, já ho rád vysvětlím, obhájím a rád ho budu deklarovat na číselných řadách," dodal ministr.

Témata: ODS
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama