VV podpoří novelu zákona o veřejných zakázkách v původní sněmovní verzi

Praha - Poslanci Věcí veřejných podpoří novelu zákona o veřejných zakázkách ve verzi odhlasované sněmovnou. Změny, které k předloze připojil Senát, prý nejsou proveditelné a zkomplikovaly by situaci firmám, které by se o veřejnou zakázku ucházely, prohlásil v úterý ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Přidejte svůj názor

Kamil Jankovský (Ministr pro místní rozvoj)

"Ten základ je v jedné věci: v senátní verzi je dodavatel zodpovědný za všechny svoje další subdodavatele v řadě. Ten dodavatel dosáhne smluvně na toho prvního subdodavatele, ale ne na ty ostatní. Já si neumím představit, jak ten vítězný uchazeč by mohl kontrolovat, že ti subdodavatelé v řadě splnili podmínky. On by to mohl udělat jen tak, že by se podíval do jejich účetnictví. Ale to je věc nepředstavitelná," vysvětlil Jankovský důvod, proč se s verzí novely ze Senátu Věci veřejné neztotožňují.

"Ta podstata toho našeho řešení je v tom, že ten, kdo přijímá veřejné prostředky, by měl na nějakou centrální adresu spravovanou státem sám sebe nahlásit, že tyto prostředky přijal a že se podílel na veřejné zakázce," dodal.

Předseda VV Radek John se domnívá, že zákon ve znění, které přijala sněmovna, výrazně omezí možnost rozkrádat veřejné prostředky. V úterý proto straničtí poslanci budou hlasovat ve sněmovně pro něj. "V zákoně jsou takové věci jako například definitivní zákaz losování. Neměly by se už nikdy opakovat podobné excesy, jako byla slavná karlovarská losovačka. V zákoně je také nařízen panel expertů na velké zakázky, který bude velké zakázky hodnotit z hlediska férovosti a objektivnosti. Je tam také snížení limitu pro povinné vypsání veřejných zakázek na hranici jeden milion korun. To znamená, že všechny zakázky nad jeden milion korun musí být soutěženy veřejnou soutěží," vyjmenoval John.

Opatření, které novela z dílny ministerstva pro místní rozvoj navrhuje, jsou prý navíc odzkoušena v zahraničí. "Návrh tohoto zákona visel několik měsíců na stránkách ministerstva pro místní rozvoj a byl podroben velké veřejné diskuzi," dodal předseda strany.

Doporučení expertů prý byla do zákona zapracována. "Jak Transparency International, tak Oživení, stejně tak Asociace pro veřejné zakázky podporují sněmovní verzi zákona vzešlou z dílny ministra Jankovského a odmítají senátní úpravy. Senátní úpravy považují za riskantní a nedomyšlené. Ve svém důsledku by podle nich přinesly chaos do veřejných zakázek," zdůraznil John.

Pokud bude zákon sněmovnou schválen, měl by vstoupit v platnost v dubnu.

Témata: Věci veřejné | senát
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama