Vondra shrnul priority armády. Zůstat v Afghánistánu, nabírat rekruty a přitom šetřit

Praha - Zůstat v Afghánistánu další dva roky, nabírat nové rekruty a přitom pokračovat v úsporách, to jsou priority české armády v letošním roce. V pondělí to novinářům oznámil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Přidejte svůj názor

Alexandr Vondra (Ministr obrany)

Čeští vojáci mají zajištěný mandát pro misi v Afghánistánu do konce roku 2012. Vondra ale chce, aby Česká republika působila v zemi poničené desítky let trvajícím konfliktem další dva roky. "Chceme vojákům prodloužit misi v Afghánistánu na roky 2013 a 2014. Návrh mandátu by měla vláda dostat na stůl v polovině dubna, aby měl parlament dost času o tom rozhodnout," sdělil ministr.

O setrvání českých vojáků v Afghánistánu chce Vondra jednat s představiteli jednotlivých politických stran. Zároveň doufá, že mandát zákonodárci vojákům prodlouží dříve než na poslední chvíli, jak se to stalo při posledním prodloužení mise.

I přes obtížnou ekonomickou situaci chce Vondra pokračovat v nabírání nových vojáků. Česká armáda totiž stárne. Od letošního roku chce proto armáda nabírat 800 vojáků ročně. "Chceme také připravit nový platový řád, který propojí výši služebního platu s hodností a stávající funkcí. Není možné, aby vojáci stejné hodnosti byli zařazeni až v osmi platových třídách," uvedl šéf rezortu obrany.

Prodloužení afghánské mise i nabírání nových vojáků ale nemá armádě podle Vondry zabránit v šetření. Armádě s tím má pomoci nový Národní úřad pro vyzbrojování a Centrální akviziční úřad. "Úspory budou postaveny na čtyřech pilířích: Bude to zodpovědnost uživatele, hospodáře, nákupčího a dohledu," upřesnil.

Ministerstvo obrany bude navíc i letos pokračovat v odprodeji nepotřebného majetku, snižování provozních nákladů a restrukturalizaci státních podniků.

Témata: Armáda
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama