Dobešovy projekty jsou pokusy o tunel eurofondů. Drzé, zlobí se Březina

Praha - Projekty ministerstva školství jsou pokusy o tunelování evropských fondů, prohlásil v pondělí europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Zdůraznil, že například projekt Sport nespadá mezi tematické priority, které lze z evropských fondů financovat, informoval asistent Březiny Jan Tlamycha.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Předkládání takových projektů Evropské komisi považuji za projev bezpříkladné drzosti. Jestliže komise mluví o vážné situaci, znamená to, že situace je ve skutečnosti katastrofální. Systém čerpání evropských fondů na ministerstvu školství je v totálním rozkladu a jediná šance, jak zachránit 50 miliard korun z rozpočtu EU, je jejich bezodkladné převedení do tematicky příbuzného a fungujícího programu Lidské zdroje a zaměstnanost na ministerstvu práce a sociálních věcí," uvedl Březina.

O takovém přesunu pak může rozhodnout i vláda, podle europoslance by tak rozhodně měla učinit. "Hraje se o čas, jakékoli otálení znamená prakticky jistotu ztráty evropských miliard. Evropské komisi dochází trpělivost a premiéru Nečasovi by měla dojít také, jinak se ministr Dobeš zapíše do českých dějin jako nejdražší polistopadový ministr školství," zdůraznil Březina.

Dobeš podle něj s Evropskou komisí nespolupracuje a neodstraňuje vytýkané vady. Ministr se podle Březinových slov chová "jako by dva svěřené evropské programy byly jeho pašalík". "U prezidenta Klause za to možná sklízí obdiv, ale v systému evropských fondů se tím dostává do slepé uličky. Jako paša by byl ministr Dobeš možná dobrý, ale jako správce evropských prostředků je mizerný," uzavřel Březina.

Tisk informoval, že Evropská komise poslala ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV) další vytýkací dopis, ve kterém kritizuje projekty OKNO (Obecné kompetence našim občanům) a SPORT za téměř 1,2 miliardy korun. Komise tvrdí, že projekty nejsou kvalitní a nebudou mít smysluplný dopad.

Projekt OKNO vyjde na půl miliardy korun, jeho úlohou je vzdělávání občanů ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. SPORT za 650 milionů korun má vzdělávat trenéry a učitele tělesné výchovy.

S čerpáním peněz z evropských fondů má ministerstvo školství problémy již řadu měsíců. Audit Evropské komise odhalil například chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Celkem může Česko vyčerpat z programu až 53 miliard korun.

Témata: Dobeš, Josef | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama