Kalousek: Může se stát, že si MMF o půjčku neřekne

Praha - Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) se může stát, že si nakonec Mezinárodní měnový fond (MMF) neřekne Česku o půjčku 38 miliard Kč. Neučiní tak, pokud neshromáždí dostatek prostředků, které potřebuje, uvedl Kalousek v nedělním pořadu televize Prima Family Partie.

Přidejte svůj názor

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09)

"Převážil tu mezinárodně-politický rozměr a vláda rozhodla, že 1,5 miliardy eur půjčí. Dá se to dělat různými způsoby, i bez centrální banky. Česká národní banka nám ale vyšla vstříc, abychom to mohli realizovat tím nejlevnějším možným způsobem," uvedl v nedělní Partii ministr financí Kalousek.

Podle něj samotných 200 miliard eur pro Mezinárodní měnový fond (MMF) od Evropské unie ale nestačí. "Paní (Christine) Lagardeová (šéfka Mezinárodního měnového fondu - pozn. red.) bude apelovat na ostatní regiony, a pokud shromáždí alespoň půl bilionu eur, je možné ten mechanismus spustit, má nějakou realitu," řekl dále Kalousek.

"Může se stát, že nic neshromáždí, a pak předpokládám, že si o tu půjčku neřeknou ani nám," dodal Kalousek.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude navíc záležet na situaci v eurozóně. "To znamená, jestli se kromě Řecka dostane do problémů některá z jiných členských zemí eurozóny," upozornil Sobotka.

"Do Mezinárodního měnového fondu peníze zahučet nemohou. To je půjčka a MMF je kredibilnější věřitel než naprostá většina zemí, které se dnes pohybují ve světové ekonomice a emitují své dluhopisy. Česká národní banka, pokud bude věřitelem Mezinárodního měnového fondu, je to lepší, než kdyby investovala své devizové rezervy například do státních dluhopisů některých zemí, protože do zlata už je investovat nebude. Většinu zlatých rezerv ČNB v minulých letech prodala," dodal Sobotka.

ČNB podle Kalouska své devizové rezervy vždycky někomu půjčuje. "Ona je půjčuje na trhu finančním skupinám, buď bankám, nebo fondům. A ten jediný rozdíl, který tu vznikne, je, že těch 38 miliard vezme z nějaké skupiny, které je půjčuje teď, a půjčí je Mezinárodnímu měnovému fondu. Je tam samozřejmě rozdíl v nákladech, protože MMF úročí poněkud méně než privátní sféra, ale tento rozdíl v nákladech státní rozpočet České národní bance doplatí," zdůraznil Kalousek.

Tyto úroky jsou podle něj pohyblivá množina, kterou vyhodnocuje vláda každý měsíc oproti německým dluhopisům, které jsou nejjistější investicí na trhu. "Po měsíci to vyhodnocujeme a jednou za čtvrt roku dorovnáme," dodal Kalousek s tím, že odhaduje, že centrální bance bude muset ročně doplácet vláda zhruba kolem 200 milionů korun.

Rada ČNB se ve čtvrtek rozhodla uvolnit ze svých devizových rezerv 1,5 miliardy eur (v přepočtu téměř 38 miliard korun), které chce MMF použít na záchranu evropské měny. Rada ČNB si vymínila, že se stát zaručí i za předchozí půjčku z doby vlády Mirka Topolánka (ODS), které ČNB poskytla 1,3 miliardy eur. Centrální banka žádá o garanci v souhrnu 2,53 miliardy eur.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama