Koalice nezíská Paroubkovy poslance pro zpřísnění nedůvěry vládě

Praha - Členové strany NS-LEV 21, kteří sedí v poslaneckých lavicích, budou hlasovat proti institutu konstruktivní nedůvěry, tedy možnosti vyhlášení nedůvěry vládě pouze pokud se Poslanecká sněmovna shodne na novém premiérovi. Návrh je proti českým tradicím, řekl v sobotu stranický předseda Jiří Paroubek.

Přidejte svůj názor

371

Strana má v Poslanecké sněmovně dva zástupce, předsedu Paroubka a poslance Jiřího Šlégra. Navíc spolupracuje s nezařazeným Jaroslavem Škárkou, kterého vyloučil klub VV. Návrh, o kterém vláda přerušila jednání, aby před schválením změn v ústavním zákoně našla podporu napříč politickým spektrem, je podle Paroubka převzatý z německých politických tradic.

Navíc podle bývalého šéfa ČSSD není argument, že má zákon pomoci dlouhodobé politické stabilitě, realistický. "Žijeme přece v demokratickém politickém systému, který je postavený na politické soutěži a zabránit rozpadu vlády, jenž je vlastně důsledkem rozpadu koalice, dost dobře nelze," ukazuje Paroubek na současnou vládní koalici, které už několikrát hrozil zánik.

Podle předsedy NS-LEV 21 je i tak vláda v současnosti prakticky neodvolatelná. Koalice se vždy před hlasováním semkne. "Tomu se říká zahnívající stabilita," dodal Paroubek, podle kterého si devadesát procent občanů myslí, že vláda směřuje špatným směrem nebo nikam.
 
"Podle návrhu by mohla Poslanecká sněmovna vyslovit nedůvěru vládě za předpokladu, že jí návrh na vyslovení konstruktivní nedůvěry předloží nejméně 50 poslanců a tento návrh současně musí obsahovat jméno kandidáta na nového předsedu vlády, který bude s touto kandidaturou souhlasit," napsali úředníci v předkládací zprávě k zákonu o konstruktivní nedůvěře.

Novela zákona navíc upravuje také četnost takových hlasování. Pokud sněmovna návrh na vyslovení konstruktivní nedůvěry odmítne, je nový návrh přípustný nejdříve po uplynutí šesti měsíců od hlasování. Pokud by se měla tato doba zkrátit, potom musí návrh na vyslovení nedůvěry podat přinejmenším 80 poslanců.

Institut konstruktivní nedůvěry není v Evropě ojedinělým rysem politického systému, využívají ho například v Německu, Maďarsku, Polsku, Slovinsku nebo ve Španělsku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama