Mašín urazil občany! Seberte mu medaile

Praha - Josef Mašín výrokem o tom, že osobní oběť Jana Palacha byla aktem nemocného člověka a nepatří do západní civilizace, dehonestuje nejen Palacha, ale všechny demokraticky smýšlející občany, řekla v sobotu místopředsedkyně NS-LEV 21 Tereza Holišíková. Vláda by proto podle ní měla vzít Mašínovi ocenění.

Přidejte svůj názor

Josef Mašín

"Považujeme za nutné vyzvat premiéra Petra Nečase a ministra obrany, aby Josefu Mašínovi odebral všechna udělené ocenění," uvedla Holišíková. Současně strana vyzvala, aby Mašína odsoudily i všechny ostatní politické strany. "Jan Palach, na rozdíl od Josefa Mašína, za svobodu našeho národa obětoval život, kdežto Mašín a jeho lidé obětovali z pochybných důvodů životy jiných," dodala.

Mašín dříve vyjádřil podiv nad tím, jak silně si Češi připomínají Palachovu tragickou smrt. "Nepovažuji za zodpovědné a za dobrý příklad mládeži oslavovat čin sebezmrzačení, sebeupálení z jakýchkoli důvodů," uvedl Mašín.

Student Jan Palach se upálil na protest proti sovětské okupaci i začínající normalizaci v lednu roku 1969. Od jeho smrti právě uplynulo 43 let, česká veřejnost si ji připomíná a pražská radnice uvažuje dokonce o výstavbě pomníku.

Podle Mašínova názoru byl Palach labilní mladý muž, který zřejmě trpěl depresí. Jeho čin nic smysluplného nepřinesl a ani pro odboj proti okupantům nebo domácím kolaborantům neměl žádný význam, míní Mašín.

"Představme si vojenské jednotky nebo odbojové skupiny, které jdou do boje vyzbrojeny plechovkami s benzinem nebo s úkolem se při střetnutí s nepřítelem zmrzačit nebo spáchat sebevraždu. Myslím, že Hitler i Stalin by takové protivníky s radostí přivítali," řekl Mašín. A odkazuje na amerického generála Pattona, který zastával stanovisko, že položení života za svou vlast bez patřičné protiváhy – tedy dopadu na nepřítele – není účelem boje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama