Zapálil taxikáře, ženě usekl prsty mačetou! Zrůda dostala doživotí

Praha - Vrchní soud v Praze v pátek zamítl odvolání Luboše Mika proti doživotnímu trestu vězení za vraždu pražského taxikáře a další dva pokusy o vraždu. Verdikt je pravomocný, přípustné je pouze dovolání k nejvyššímu soudu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

Doživotní trest recidivistovi Mikovi, který v roce 2009 v Praze 4 zastřelil taxikáře a dopustil se také pokusu o vraždu manželky svého známého a pokusu o vraždu vietnamské prodavačky, vyměřil loni městský soud. Miko před soudem vinu opakovaně popřel a proti rozsudku se odvolal. U odvolacího senátu ale neuspěl a soud mu doživotí ve vězení potvrdil.
 
Miko v srpnu 2009 v pražských Kunraticích dvěma ranami do hlavy zastřelil taxikáře a jeho tělo vhodil do blízkého Novomlýnského rybníka. Poté z taxíku ukradl mobily a asi dvě stě korun a vůz zapálil. Týden nato podle obžaloby vylezl po hromosvodu do bytu svého známého a ukradl zde také mobilní telefon. Když ale vnikl do ložnice, probudil zde spící ženu a několikrát ji bodl nožem do hlavy a hrudníku. Žena se ale ubránila a útočník uprchl oknem.
 
Obžalobu soud dále rozšířil o další pokus vraždy, jehož se Miko dopustil rovněž v srpnu 2009 na prodavačce ve večerce v pražském Chodově. Aby se mohl zmocnit její kabelky, kde měla podle spisu schovaných padesát tisíc na koupi ojetého auta pro syna, neváhal proti vietnamské ženě použít mačetu. Ženu těžce poranil na hlavě a usekl jí tři prsty na ruce, oběť přežila jen díky včasnému zásahu lékařů.
 
Miko se přiznal pouze policii, u soudu vinu popřel. Podle soudních znalců je nenapravitelný, trpí poruchou osobnosti a má sklony k nezvladatelné agresivitě.
 
Soud v pátek ještě před vyhlášením rozhodnutí vyslechl utajovaného svědka, vystupujícího pod jménem Pavel Novák. Ten vypověděl, že mu Miko několikrát popisoval, jak sedmdesátiletého taxikáře kvůli údajným nevyrovnaným účtům zabil. Vyhlédl si prý ulici nedaleko Karlova náměstí, kde nebyl monitorován kamerovým systémem. Objednal si konkrétního taxikáře a nechal se odvézt na budoucí místo činu. Tam přinutil muže pod pohrůžkou zbraní vystoupit a pokleknout u rybníka. Nehleděl prý na prosby o život taxikáře, který vůbec nepochopil, co po něm Miko chce.

"Tuto situaci obžalovaný popisoval obzvlášť cynicky, řekl bych, že si to i užíval," popsal svědek Novák. Nakonec Miko taxikáře popravil dvěma ranami zblízka do hlavy, tělo hodil do rybníka a vůz zapálil. Podle svědka obžalovaný spekuloval, jak by vraždu svedl na svého domácího, kterému ukradl vražednou zbraň. Policie ale našla na místě činu PET lahev se stopami Mikovy DNA.
 
Utajený svědek také vypověděl, že mu obžalovaný vyprávěl i o jiných trestných činech, například jak okrádal invalidní důchodce. Stačilo prý kolem člověka na vozíčku proběhnout, vzít mu tašku a i s vozíkem ho převrátit na zem. Příběh s vraždou taxikáře ale pro něj prý byl nejdůležitější. Miko na výpověď reagoval tím, že svědka prý poznal, protože svůj spis u policie dával číst jen čtyřem lidem, které si dobře pamatuje. "Ten svědek lže, jako když se tiskne," prohlásil Luboš Miko před soudem.
 
Vrchní soud v Praze se nakonec neztotožnil s odvoláním obžalovaného, ve kterém požadoval navrácení k prvoinstančnímu soudu, kvůli nedostatečně provedenému dokazování a podjatým soudním znalcům. "Se skutkovými zjištěními předchozího soudu se odvolací senát ztotožnil. Obžalovanému byl právem uložen nejpřísnější trest, jaký zákon zná," uvedla soudkyně Jaroslava Maternová. Motivace obžalovaného je podle ní obzvláště zavrženíhodná, protože skutky spáchal kvůli finančnímu zisku, přestože netrpěl hmotnou nouzí. Většina peněz navíc podle Mikovy výpovědi skončila v hracích automatech.

"Prakticky popravil staršího taxikáře a o stejný čin se pokusil u dvou žen, což dokumentuje značnou míru zvrhlosti, otrlosti a neúcty k lidskému životu," prohlásila soudkyně Maternová. Podle soudních znalců je resocializace Mika nereálná, naopak je pravděpodobné, že se skutky budou opakovat. "Obžalovaný představuje potenciální hrozbu společnosti, která může být omezena pouze detencí," odůvodnila doživotní trest Jaroslava Maternová.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama