Exposlanec Wolf podporoval Topolánkovu vládu výměnou za mlčení

Praha - Bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf možná podporoval bývalou vládu Mirka Topolánka (ODS) kvůli mlčení o jeho prohřešcích, myslí si předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podobně se v pátek vyjádřil i předseda Jiří Paroubek (NS-LEV 21).

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka

"Je otázkou, proč poslanec Wolf náhle začal podporovat Topolánkovu vládu právě v době, kdy se jeho minulé hříchy dostaly na povrch," uvedl Sobotka. Wolf v roce 2008 začal podporovat vládu Mirka Topolánka a nemusel zneužitou dotaci vracet.

Podle Sobotky někdo mohl "politicky zkorumpovat" Wolfa nabídkou na uhlazení problému, pokud bude hlasovat s vládním táborem.

Nezařazený poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek se domnívá, že by měla pokračovat ve svém vyšetřování i nadále a případně prověřit i ministerstvo životního prostředí, které Wolfovi dotaci dalo a nakonec ji nežádalo nazpět.

Paroubek, který v současnosti vede stranu NS-LEV 21, se myslí, že Wolfova "defraudace" ještě více podporuje jeho kroky, které vedly ke svržení Topolánkovy vlády během předsednictví České republiky Evropské unii.

"Vláda, která ztratila politický mandát a stojí na poslancích, které vydírá skrze jejich osobní průšvihy, která nabízí z pozice své moci dokonce zahlazení těchto zločinů a dokonce, jako právě v případě kauzy Petra Wolfa, vyvíjí také nátlak na média, je vládou nejen nelegitimní, ale především nelegální, protizákonnou, vlastně zločinnou," obhajuje své rozhodnutí Paroubek.

Ministrem životního prostředí byl v době, kdy Wolf přešel pod křídla Topolánkovy vlády, Petr Bursík (SZ).

Za zneužití jedenáctimilionové dotace poslal v pátek ostravský soud bývalého poslance za ČSSD Petra Wolfa na pět let do vězení. Jeho manželce Haně uložil dvouletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky za pomoc při dotačním podvodu.

Oba manželé se proti rozsudku ještě v soudní síni odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na případné odvolání.

Soud Petrovi Wolfovi uložil také peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun, manželce Haně 200 tisíc korun. Oběma také uložil trest zákazu činnosti po dobu pěti let.

Wolf podle obžaloby využil veřejné soutěže ministerstva životního prostředí a v žádostech o dotace předkládal nepravdivé údaje, které měly zásadní vliv na poskytnutí státní dotace. Vykazoval také předstírané výdaje, zejména na konzultace s neexistujícími společnostmi a na cesty do zahraničí, které nesouvisely s projektem. "Jen vynaložené náklady na pohonné hmoty by stačily na to, aby několikrát objeli zeměkouli, tak byly do očí bijící," řekl soudce Miroslav Mucha.

V žádostech své firmy UT 2002, v níž Wolf i jeho žena Hana figurují, také uváděl jména profesorů a vědeckých pracovníků s tituly před i za jmény a vysokoškolské instituce, se kterými ale vůbec nejednali, jen aby zvýšili věrohodnost své žádosti.

Členové komise ministerstva podle soudce vypovídali, že Wolfovy návrhy by nedoporučili, kdyby věděli o nepravdivých údajích. "Podle podmínek veřejné soutěže by měly být vyřazeny, protože nesplňovaly podmínky. Obálková komise postupovala neprofesionálně a návrhy prošly. Postupy členů komise byly podivné a řada z nich neměla čas se řádně návrhy zabývat."

Témata: Wolf, Petr | Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama