Nejdůležitější volby? Obecní zastupitelstvo, říká český volič

Praha - Nejdůležitější volby pro české voliče představují ty do obecních zastupitelstev, až za nimi se řadí volby sněmovní a prezidentské. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila v pátek společnost STEM.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Velmi důležité volby jsou pro 42 procent Čechů ty, které rozhodují o obsazení obecních zastupitelstev. Těsně je následují volby do dolní komory parlamentu, které označilo za velmi důležité 38 procent dotázaných.

Stejně vnímá volbu prezidenta 35 procent lidí a volby do krajských zastupitelstev 27 procent respondentů. Volba senátorů a europoslanců je velmi důležitá pro 13, respektive 12 procent Čechů.

"Názory lidí na důležitost jednotlivých typů voleb se za posledních deset let výrazně nezměnily. Je však vidět, že rozdíl mezi komunálními volbami, volbami do Poslanecké sněmovny a částečně i volbami do krajů se mírně zmenšuje, a zřetelně se zvyšuje význam voleb do Senátu. Došlo k tomu zejména v letech nestabilní vlády s křehkou většinou v Poslanecké sněmovně," uvedla společnost STEM.

Výsledkům průzkumu dává za pravdu i statistika účasti v jednotlivých volbách. Jasně nejnižší účast měly poslední volby do Senátu a Evropského parlamentu, o něco vyšší měly volby v krajích a ještě vyšší sněmovní a obecní volby.

Průzkum STEM se uskutečnil mezi 29 prosincem 2011 a 9. lednem 2012 na reprezentativním vzorku 1258 obyvatel České republiky starších 18 let.

Témata: Volby | prezident čr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama